Ołówkiem #41: Westerny dla „młodszych” czytelników

Ołówkiem 41 Imaginaria

Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Dwie propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej, tym razem same opowieści o Dzikim Zachodzie.

Kid Lucky: Uczeń kowboja

Kid Lucky tom 1 Uczeń kowboja Okładka ImaginariaDorosłe życie Lucky Luke’a czytelnicy mieli już okazję poznać całkiem dobrze. Legendarny pogromca bandytów grasujących na Dzikim Zachodzie, nie zawsze był jednak odważnym łowcą nikczemników. Jaki był Lucky Luke jako dziecko? – pytanie to mogło pojawiać się od czasu do czasu w głowach młodszych czytelników. Pierwszy tom serii Kid Lucky udzieli kilku odpowiedzi.

Przemierzający bezkresne przestrzenie Dzikiego Zachodu kowboj znajduje porzucone niemowlę. Trafia ono pod opiekę prowadzącej saloon w Nothing Gulch Marthy i lokalnego szeryfa. Przybrani rodzice wybierają dla niego imię Luke. A kiedy okazuje się, że młody człowiek ma sporo szczęścia, pojawia się przydomek, który zna każdy czytelnik komiksów.

Pierwszy tom serii Kid Lucky to zbiór zabawnych jednoplanszówek portretujących wydarzenia z młodych lat przyszłej legendy. Jedynie otwierająca album historia, opowiadająca o pierwszych dniach dziecka w Nothing Gulch jest trochę dłuższa. Czytając album Uczeń kowboja możemy przyjrzeć się pierwszym próbom Lucky Luke’a posługiwania się rewolwerem, szkolnym psotom czy też nauce życia na prerii. Wszystkie historyjki pełne są humoru typowego dla serii o dorosłym rewolwerowcu.

Achdé (Hervé Darmenton), który napisał scenariusz oraz narysował zamieszczone w albumie historie, stworzył zabawną opowieść pokazując mniej znane oblicze popularnego bohatera. Zresztą protagonistę serii artysta znał dobrze, gdyż po śmierci Morrisa przejął obowiązki rysownika głównej serii. Znakomicie zatem oddał także jego dziecięce przygody. Udana seria, która powinna usatysfakcjonować wielbicieli rewolwerowca strzelającego szybciej niż własny cień.

Kid Lucky tom 1 Uczeń kowboja Imaginaria

Yakari i białe futro

Yakari tom 11 Yakari i białe futro Okładka ImaginariaYakari działa jak magnes na przygody. Jego niezwykłe zdolności, jak rozumienie mowy zwierząt, pomagają mu w jego licznych wyprawach. Tym razem jednak młody Siuks będzie musiał się udać na niebezpieczną wysokogórską podróż.

Pogoń za mustangiem kończy się niezbyt dobrze dla Śmiałego Kruka. Wkroczenie na terytorium ogromnego orła oznacza dla niego uwięzienie w Krainie Mroku. Żeby wojownik powrócił do zdrowia konieczne jest odzyskanie jego talizmanu. Nie będzie to zadanie łatwe, jednak Yakari nie zawaha się wyruszyć do krainy orła by pomóc członkowi plemienia. Na swojej drodze spotka wiele niebezpieczeństw, ale także zdobędzie nowych przyjaciół. Czy uda mu się odzyskać talizman Śmiałego Kruka?

Yakari i białe futro, jedenasty tom opowieści o Yakarim, powinien przypaść do gustu najmłodszym czytelnikom. Jest w nim wszystko, za co wielbiciele serii mogli ją polubić: przygoda, humor, pozytywne przesłanie. Całość jak zawsze znakomicie opowiedziana przez autorski duet, który doskonale opanował umiejętność snucia historii potrafiących wciągnąć przedstawicieli grupy docelowej.

Yakari tom 11 Yakari i białe futro Imaginaria


Kid Lucky, t. 1: Uczeń kowboja (Kid Lucky 1: L’apprenti cow-boy, 75), scen. i rys. Achdé, przeł. Maria Mosiewicz, Lucky Luke, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Yakari, t. 11: Yakari i białe futro (Yakari: 11. Yakari et la toison blanche), scen. Job, rys. Derib, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 5 grudnia 2021

    […] pisałem na Imagnariach o komiksie poświęconym młodzieńczym latom Lucky Luke’a. Tym razem pora powrócić do jego dorosłych przygód. A okazją do tego jest komiks, w którym […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.