Ołówkiem #26: Komiksy dla „młodszych” czytelników (6)

Ołówkiem 26 Imaginaria

Na brak komiksów dla młodszych czytelników nie można narzekać. Przed wami kolejna porcja dzieł, które mogą przypaść do gustu nie tylko (naj)młodszym odbiorcom.

Yakari i Nanabozo

Yakari i Nanabozo Gitarą RysowaneW poprzednim tomie Yakari zaprzyjaźnił się bobrami, które osiedliły się w pobliżu jego wioski. Tym razem przyjdzie mu przeżyć przygodę równie fascynującą, jak i fantastyczną. Spotkany na prerii tytułowy Nanabozo zabierze go w śladem Tęczy, która zachęcona opowieściami starego wędrowcy zapragnęła zobaczyć białe niedźwiedzie zamieszkujące w krainie śniegu. Aby odnaleźć przyjaciółkę Yakari i jego nowy przyjaciel odbędą niezapomnianą podróż.

Czwarty tom serii Yakari nie ustępuje poziomem poprzednim. Dynamiczna akcja, trochę humoru, a także szalone przygody wciągną, zwłaszcza tych najmłodszych, czytelników bez problemu. Yakari i Nanabozo, w przeciwieństwo do trzech wcześniejszych albumów, zawiera więcej elementów fantastycznych, ale to raczej nie wydaje się jego wadą. Przejrzyste i dynamiczne rysunki Deriba pozbawione nadmiaru szczegółów wydają się dobrze dostosowane do możliwości dziecięcych czytelników. Cieszę się, że seria ta ponownie ukazuje się na naszym rynku.

Yakari i Nanabozo 1 Gitarą Rysowane

Lucky Luke: W górę Missisipi

Lucky Luke W górę Missisipi Gitarą RysowaneSzybkostrzelnego Samotnego Kowboja i jego przyjaciela Jolly Jumpera nikomu nie trzeba przedstawiać. Ich przygody od lat przyciągają kolejne pokolenia czytelników. Tym razem autorzy przygód Lucky Luke’a zabierają czytelników na pokład statków parowych przewożących towary i pasażerów wzdłuż tytułów Missisipi.

Najszybszy rewolwerowiec na Dzikim Zachodzie będzie musiał pomóc kapitanom dwóch parowców w wyścigu ich statków. A stawką rywalizacji będzie możliwość spokojnego rozwoju własnej działalności. Dla jednego z kapitanów, krewkiego byłego pirata, wszelkie środki prowadzące do celu okażą się dozwolone. Jednak Lucky Luke czuwa…

W górę Missisipi, autorstwa René Goscinnego i Morrisa zawiera wszystko, za co fani polubili serię Lucky Luke. Dynamiczna akcja, znakomity humor i wspaniałe rysunki Morrisa składają się na wciągająca opowieść. Klasyka humorystycznego komiksu, do której chętnie się powraca.

Lucky Luke W górę Missisipi Gitarą Rysowane

Smerfy i księga odpowiedzi

Smerfy i księga odpowiedzi Gitarą RysowaneKtóż nie chciałby znać odpowiedzi na każde pytanie? Życie byłoby prostsze, gdyby ktoś wskazał nam jedynie słuszny sposób postępowania. Jednak czy intencje kogoś lub czegoś takiego byłyby szczere? Wiedza może okazać się czasem bardzo niebezpieczna.

Papa Smerf udaje się w długą podróż. Podczas jego nieobecności Ważniak odkrywa księgę, która odpowiada na każde pytanie. Niż dziwnego, że wzbudza ono zainteresowanie niebieskiej społeczności. Każdy szuka w niej odpowiedzi na swoje problemy. Dla Ważniaka posiadanie dostępu do takiej wiedzy staje się źródłem władzy i przywilejów. Czy reszta Smerfów zaakceptuje taki stan rzeczy? Jak użytkowanie tajemniczej księgi wpłynie na społeczność niebieskich istot?

W tomie Smerfy i księga odpowiedzi autorzy podejmują problem dostępu do wiedzy jako źródła prestiżu i władzy. Z jednej strony ukazują wady systemu, w którym tylko jednostka kontroluje dostęp do wiedzy. Z drugiej pokazują potencjalne zagrożenia niekontrolowanego dostępu do tejże. Wiara w jedynie słuszne odpowiedzi, jeśli staje się udziałem całych społeczeństw może prowadzić do niebezpiecznych skutków. Alain Jost i Thierry Culliford subtelnie pokazują, że zawsze wskazany jest złoty środek oraz kierowanie się klarownym kompasem moralnym. Pod płaszczykiem rozrywki ukazują problemy coraz bardziej dotykające współczesnych społeczeństw. Lektura potrzebna, gdyż warto poznawać ciemne strony rzeczywistości od najmłodszych lat.

Smerfy i księga odpowiedzi 1 Gitarą Rysowane


Yakari, t. 4: Yakari i Nanabozo (Yakari: 4. Yakari et Nanabozo), scen. Job, rys. Derib, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Lucky Luke, t. 16: W górę Missisipi (En remontant de Mississippi), scen. René Goscinny, rys. Morris, przeł. Marek Puszczewicz, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Smerfy, t. 26: Smerfy i księga odpowiedzi (Les Schtroumps et le livre qui dit tout), scen. Alain Jost, Thierry Culliford, rys. Pascal Garray, tłum. Maria Mosiewicz, Przygody Smerfów, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 4 sierpnia 2020

    […] odsłony przygód rewolwerowca strzelającego szybciej niż jego własny cień ukazują się regularnie. Aktualnie publikowana edycja komiksów z jego przygodami składa się z osiemdziesięciu dwóch […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.