Ołówkiem #22: Komiksy dla „młodszych” czytelników (2)

Ołówkiem #22: Komiksy dla „młodszych” czytelników (2) Gitarą Rysowane

Komiksowych propozycji dla młodych czytelników nie brakuje. Każdego miesiąca pojawia się kilka tytułów do nich adresowanych, a tego rodzaju publikacji będzie więcej. Niezła Draka, Drapak! oraz Maja i Minizaury to dwie serie, którym warto poświęcić czytelniczą uwagę.

Niezła draka, Drapak!: Puść to jeszcze raz

Niezła draka, Drapak t. 1 Puść to jeszcze raz Okładka Gitarą RysowaneProwadzenie antykwariatu nie wydaje się zajęciem szczególnie ekscytującym. Co prawda można spotkać dość ekstrawaganckich klientów, którzy podniosą poziom ciśnienia, jednak praca sprawia wrażenie dość monotonnej. No chyba, że jest się jednocześnie superbohaterem, który po zmroku zakłada kostium i próbuje zaprowadzić porządek na mieście. Takim nietypowym antykwariuszem jest Kornel, który nocami jako Drapak gotów jest przeciwstawić się każdemu niebezpieczeństwu. Tych nie brakuje, a do tego trzeba pogodzić walkę ze zbrodnią, z pracą, życiem towarzyskim oraz pewną uroczą damą, która sprawia, że serce Drapaka zaczyna bić nieco szybciej.

Wydany w 2015 roku pierwszy tom serii wypełnił pewną lukę na naszym komiksowym rynku. O ile bowiem opowieści o superbohaterach dla nieco starszych odbiorów było wiele, o tyle najmłodsi czytelnicy byli ich pozbawieni. Puść to jeszcze raz, pierwsza odsłona serii Niezła draka, Drapak! skutecznie wypełnia tę lukę. Bartosz Sztybor i Tomasz Kaczkowski powołali do życia superbohatera łącznego w sobie elementy mrocznego Batmana (przyjrzyjcie się bazie Drapaka) oraz młodzieńczą energię Spider-Mana. Całość okrasili mnóstwem humoru, wciągającą historią opowiedzianą w zrozumiały dla najmłodszych sposób oraz intertekstualnymi odniesieniami, które będą bawić rodziców (znakomita scena wizyty Drapaka w cywilu i jego przyjaciela w sklepie muzycznym). Udana i zabawna lektura, nie tylko dla młodszych wiekiem odbiorców.

Niezła draka, Drapak t. 1 Puść to jeszcze raz 1 Gitarą Rysowane

Maja i Minizaury: Odnaleziony świat

Maja i Minizaury t. 1 Odnaleziony świat Okładka Gitarą RysowaneKosmiczne podróże mogą przybrać niespodziewany obrót. Kiedy planetę zamieszkałą przez dinozaury dotyka ekologiczna klęska ,postawiają znaleźć nowy, czystszy świat. Na swojej drodze spotykają Ziemię, planetę swoich przodków. Trzy dinozaury otrzymują zadania eksploracji nowego świata. Jednak od czasu wyginięcia ziemskich dinozaurów wiele się na trzeciej planecie od słońca zmieniło. Dinozaury z kosmosu okazują się całkiem małymi istotami, które muszą poradzić sobie w obcej dla nich rzeczywistości. Czy poznana przez nich dziewczynka, tytułowa Maja, pomoże dzielnym podróżnikom bezpiecznie przeprowadzić ich misję?

Odnaleziony świat, pierwszy tom serii Maja i Minizaury, to bardzo udane wprowadzenie do opowieści o losach małych dinozaurów. Dynamiczna akcja komiksu, sporo sytuacyjnego humoru oraz odwrócenie perspektywy znanej choćby z Parku Jurajskiego dają sporo czytelniczej satysfakcji. Kajetan Wykurz odpowiedział na często występujące wśród dzieci zainteresowanie dinozaurami, jednak podszedł do tematu z nieco innej niż dotychczas perspektywy. Seria Maja i Minizaury ma naprawdę duży potencjał.

Maja i Minizaury t. 1 Odnaleziony świat 1Gitarą Rysowane

„Konkurs im. Janusza Christy na komiks dla dzieci” okazał się początkiem kilku udanych komiksowych serii dla młodszych czytelników. Zarówno Niezła draka, Drapak, jak i Maja i Minizaury, doczekały się kolejnych tomów, o których z pewnością wkrótce napiszę.


Niezła draka, Drapak, t. 1: Puść to jeszcze raz, scen. Bartosz Sztybor, rys. Tomasz Kaczkowski, Egmont Polska, Warszawa 2015.

Maja i Minizaury, t. 1: Odnaleziony świat, scen. i rys. Kajetan Wykurz, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 8 października 2018

    […] małe dinozaury odnalazły świat swoich przodków, a już czekają na nie kolejne przygody. Drugi tom serii Maja i Minizaury zabiera naszych […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.