Ołówkiem #18: Golden Dogs i Bunkier

Ołówkiem 18 Golden Dogs i Bunkier Gitarą Rysowane

Czy historia o londyńskich złodziejach działających w dziewiętnastowiecznym wieku może mieć coś wspólnego z dystopijną historią osadzona w niby rosyjskiej rzeczywistości? Drugie tomy serii Golden Dogs i Bunkier to całkowicie różne opowieści, ale łączy je charakter awanturniczej historii, pełnej zaskakujących przygód i zwrotów akcji.

Golden Dogs: Orwood

Golden Dogs 2 Orwood Okładka Gitarą RysowaneDrugi tom serii Golden Dogs poświęcony jest postaci przywódcy najlepszej grupy złodziei w dziewiętnastowiecznym Londynie. Z jednej strony możemy poznać motywy jego działania, które pragnie odkryć zakochana w nim Fanny. Z drugiej obserwujemy brawurową kradzież w wykonaniu gangu, która jednak okazuje się bardziej niebezpieczną, niż się im wydawało.

Autorski duet znakomicie kontynuuje opowieść rozpoczętą w pierwszym tomie serii. Intryga się zagęszcza, a sukces Golden Dogs, zaczyna obracać się przeciw nadzwyczaj skutecznym złodziejom. Stephen Desberg zgrabnie buduje opowieść, stopniowo zwiększając napięcie oraz kończąc tom całkiem mocnym cliffhangerem. Z kolei Griffo konsekwentnie buduje portret dziewiętnastowiecznego Londynu pełnego niebezpiecznych zaułków, choć w drugim tomie pokazuje nam też Paryż i Meksyk tamtych czasów. Tworzone przez niego kadry sugestywnie oddają klimat fascynującej, awanturniczej opowieści.

Golden Dogs 2 Orwood 1 Gitarą Rysowane

Bunkier: Punkt Zero

Bunkier 2 Punkt Zero Okładka Gitarą RysowaneAkcja drugiego tomu serii Bunkier rozgrywa na gorącej pustyni, a nie jak w przypadku Zakazanych granic wśród górskich szczytów, przez które przebiega Demarkacja. Aleksij Stasik ma ochraniać misję dyplomatyczną wysłaną na negocjacje z państwem, z którym Velikistok ma dość napięte stosunki. Z początku nic nie zapowiada katastrofy, jednak kiedy wydaje się, że wszystko zakończyło się sukcesem zaczynają się mnożyć kłopoty…

Punkt Zero w interesujący sposób rozwija wątki rozpoczęte w pierwszym tomie. Natura świata przedstawionego, dość chaotycznie naszkicowana w poprzednim tomie, staje się bardziej klarowna. Zmiana miejsca akcji, choć pozbawiła opowieść klaustrofobicznego klimatu ukrytych w mroźnych i mrocznych górach bunkrów, umożliwiła twórcom opowiedzenie awanturniczej opowieści o ciężkiej wędrówce przez pustynne bezdroża. Zmiana rysownika, funkcję te objął Nicola Genzianella, nie wpłynęła znacząco na wizualną stronę komiksu.

Bunkier 2 Punkt Zero 1 Gitarą Rysowane

Orwood, drugi tom serii Golden Dogs oraz kontynuacja Bunkra to warte uwagi opowieści, które w przekonywający sposób rozwijają rozpoczęte wcześniej opowieści. Moją uwagę bardziej przykuła historia o londyńskich złodziejach, co pewnie jest wynikiem nieuleczalnej fascynacji wyspiarskimi klimatami.


Golden Dogs, t. 2: Orwood (Golden Dogs – Orwood), scen. Stephen Desberg, rys. Griffo, tłum. Andrzej Luniak, Scream Comics, Łódź 2017.

Bunkier, t. 2: Punkt Zero (Bunker 2 – Point Zéro), scen. Stéphane Betbeder, Christophe Bec, rys. Nicola Genzianella, tłum. Wojciech Birek, Scream Comics, Łódź 2016, s. 56.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.