Ołówkiem #17: Lucky Luke i Daltonowie
Kolejne albumy opowiadające o przygodach Lucky Luke’a skupiają się na jego relacjach z Daltonami. Najniebezpieczniejsi bandyci na Dzikim Zachodzie podejmą się niezwykłych wyzwań, ażeby szybko pomnożyć swój majątek. Jak zawsze na ich drodze stanie rewolwerowiec strzelający szybciej niż jego własny cień…
Lucky Luke: Dalton City
Do więzienia, w którym zazwyczaj spędzają czas Daltonowie trafia pojmany przez Lucky Luke’a Dean Fenton. Niegdysiejszy „właściciel” Fenton City, w którym schronienie znalazł każdy desperados, inspiruje braci Dalton do działania. Po przypadkowym zwolnieniu z więzienia jednego z nich, co doprowadza do uwolnienia pozostałych, Daltonowie postanawiają ożywić podupadłe miasto przyjazne rzezimieszkom. Ich pierwszym klientem zostaje Lucky Luke, który ma plan jak rozruszać senne miasteczko…
Prosty pomysł w rękach René Goscinny’ego i Morris staje się źródłem niezliczonych gagów, które powinny rozbawić największego ponuraka. Okazuje się, że Daltonowie zdolni są do ciężkiej pracy, a nie tylko do pozyskiwania środków do życia przy pomocy środków przymusu. Śledzenie ich wysiłków, mających na celu stworzenie idealnego miejsca rozrywki dla wszelkiej maści łotrów, przy czym wykazują się momentami niezwykłą pomysłowością dostarcza wiele uśmiechów. A wszystko to doskonale narysowane przez jedynego w swoim rodzaju Morrisa.
Lucky Luke: Ballada o Daltonach i inne opowieści
Na album Ballada o Daltonach… składają się, obok tytułowej, do której scenariusz napisał Goscinny, trzy opowieści: Ukochana Jolly Jumpera (ze scenariuszem Grega), Rozróba w Pancake Valley i Szkoła szeryfów (obie napisane przez Morrisa). Warstwa graficzna wszystkich zebranych w tomie historii jest autorstwa Morrisa.
Tytułowa opowieść, zresztą chyba najlepsza w albumie, opowiada o Daltonach pragnących otrzymać spadek po zmarłym stryju. Jednak wejście w posiadanie majątku po krewnym nie jest takie proste, zwłaszcza jeśli wykonawcą testamentu jest pewien rewolwerowiec. Trzy krótsze opowieści zebrane w Balladzie… opowiadają o uczuciowych perypetiach Jolly Jumpera, o ledztwie w sprawie zaginięcia dzielnego wierzchowca oraz o dydaktycznych zdolnościach Lucky Luke’a. Album dostarcza sporo zabawy, choć przede wszystkim za sprawą opowieści stworzonej przez duet Goscinny i Morris.
Albumy Dalton City i Ballada o Daltonach i inne opowieści to znakomita lektura zarówno dla fanów przygód szybko strzelającego rewolwerowca, jak i tych którzy nie mieli okazji zapoznać się z jego przygodami. Zabawa znakomita, choć lepsza przy pierwszym ze wspomnianych komiksów.
Lucky Luke, t. 34: Dalton City (Dalton City), scen. René Goscinny, rys. Morris, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2017.
Lucky Luke, t. 55: Ballada o Daltonach i inne opowieści (La ballade des Dalton et autres histories), scen. René Goscinny, Greg, Morris, rys. Morris, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2017.
Klasyka… 🙂