Ołówkiem # 14: Lucky Luke w odsłonach dwóch

Ołówkiem 14 Lucky Luke Imaginaria

Coś nie mogę przestać pisać o westernach. Po poważniejszych historiach opowiedzianych przez Paolo Eleutieriego Serpieri, czas na nieco bardziej swawolne podejście do tematu Dzikiego Zachodu. Lucky Luke i jego zmagania z szalejącymi po amerykańskich pustkowiach rzezimieszkami nieustannie dostarczają dobrej zabawy.

Lucky Luke: Jesse James

Lucky Luke Jesse James Okładka Gitarą RysowaneW trzydziestym piątym tomie serii Lucky Luke musi zmierzyć się z legendarnym amerykańskim bandytą. Jesse James i jego banda zagrażają mieszkańcom spokojnej i dość zamożnej teksańskiej mieściny Nothing Gulch. Zafascynowany przygodami Robin Hooda Jesse postanawia zabierać bogatym, ale z oddawaniem łupów biednym nie idzie mu już tak dobrze. Czy Lucky’emu uda się przywrócić porządek i zapobiec wyczynom „szlachetnego” rozbójnika?

René Goscinny bez umiaru bawi się figurą Robin Hooda i legendami związanymi z tą postacią. Wyszukiwanie tych nawiązań stanowi nie lada frajdę dla spostrzegawczego czytelnika. Równie zabawne nawiązanie do brytyjskiej kultury, to posługiwanie się przez Franka Jamesa cytatami z Shakespeare’a we wszelkich możliwych sytuacjach. Opowieść pełna jest typowego dla serii humoru znakomicie podkreślonego charakterystycznym rysunkiem Morrisa.

Lucky Luke Jesse James 1 Gitarą Rysowane

Lucky Luke: Fingers

Lucky Luke Fingers Okładka Gitarą RysowaneDobry iluzjonista potrafi zwieść wszystkich i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. A jeśli do tego nie może kontrolować swoich lepkich dłoni, to łatwo wpadanie w kłopoty. Kiedy iluzjonista znany jako Fingers stanie na drodze Lucky Luke’a, ten na długi czas może zapomnieć o spokojnym życiu samotnego kowboja.

Scenariusz album Fingers napisał holenderski autor Lo Hartog van Banda. Udało mu się stworzyć świetną, pełną humoru historię, w której wykorzystał wszelkie stereotypy dotyczące profesji wykonywanej przez tytułową postać. Fingers to pierwszy tom przygód Lucky Luke’a, w którym zamiast papierosa w ustach głównego bohatera pojawia się źdźbło trawy. Zmiana ta spowodowana była zakupem praw do ekranizacji komiksu przez studio Hanna Barbera i naciskiem organizacji zwalczających zgubny dla zdrowia nałóg nikotynowy.

Lucky Luke Fingers 1 Gitarą Rysowane

Jesse James i Fingers to dwie zabawne historie gwarantujące solidną porcję pełnej humoru rozrywki. Lucky Luke okazuje się w nich nie tylko skutecznym pogromcą łotrów wszelakich, ale także utalentowanym…


Lucky Luke, t. 35: Jesse James (Jesse James), scen. René Goscinny, rys. Morris, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Lucky Luke, t. 52: Fingers (Fingers), scen. Lo Hartog van Banda, rys. Morris, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. kochamciemojezycie.blogspot.com pisze:

    uwielbiam LL 🙂

  1. 4 lipca 2017

    […] albumy opowiadające o przygodach Lucky Luke’a skupiają się na jego relacjach z Daltonami. Najniebezpieczniejsi bandyci na Dzikim Zachodzie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.