Nowy człowiek, zamaskowany niszczyciel. Wizja zagłady dystopijnego państwa w powieści graficznej „V jak Vendetta” Alana Moore’a i Davida Lloyda

V_jak_VendettaWakacje wakacjami, a praca naukowa trwa. Właśnie ukazał się, w czasopiśmie „Creatio Fantastica”, jeden z jej efektów. Zapraszam do lektury artykułu Nowy człowiek, zamaskowany niszczyciel. Wizja zagłady dystopijnego państwa w powieści graficznej «V jak Vendetta» Alana Moore’a i Davida Lloyda. Jego tekst możecie znaleźć w zakładce Publikacje.

A dla nieprzekonanych abstrakt:
Każdy totalitarny reżim pragnie stworzyć lub ukształtować nowego człowieka, który będzie realizował zamierzenia władzy. Propaganda, edukacja, czy też medyczne eksperymenty mogą posłużyć osiągnięciu upragnionego celu. Jednak zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia takiego społecznego eksperymentu, które może nawet zagrażać istnieniu totalitarnego państwa. Na ten paradoks zwracają uwagę Alan Moore i David Lloyd, autorzy powieści graficznej V jak Vendetta. Celem artykułu jest ukazanie sposobu, w jaki „nowy człowiek”, tytułowy V, ukształtowany przez reżim partii Norsefire, stał się grabarzem totalitarnego systemu. Brytyjscy autorzy, w swojej dystopijnej powieści graficznej, z precyzją pokazali zagładę władzy, która nie doceniła woli jednostki i jej pragnienia wolności.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.