Neo-Nówka. Schody do nieba

Neo-Nówka Schody do nieba Gitarą Rysowane

Życie artysty kabaretowego nie jest usłane różami, a droga na szczyt może być wyboista. Członkowie kabaretu Neo-Nówka, przepytywani przez Krzysztofa Pyzia, szczegółowo opowiadają o swojej scenicznej przygodzie, bawiąc się przy tym znakomicie. Jaka była ich droga do kabaretowego nieba?

Neo-Nówka Schody do nieba Okładka Gitarą RysowaneKabaret Neo-Nówka istnieje ponad piętnaście lat i chyba trudno byłoby znaleźć kogoś, kto choć raz nie miał okazji zobaczyć ich skeczu. Równie ciekawe, co ich występy, okazują się także kulisy ich pracy, o których Radosław Bielecki, Michał Gawliński oraz założyciel kabaretu Roman Żurek opowiadają ze szczegółami. Panowie w zabawny, pełen autoironii sposób, opowiadają o codzienności kabareciarza, o blaskach oraz cieniach popularności (tych pierwszych dostrzegają zresztą więcej). Nie ukrywają źródeł swoich pomysłów, inspiracji dotyczących ich scenicznego image’u. Książka obfituje też w anegdoty z ich licznych występów. Ponadto w książce przytoczono też opinie osób, które miały okazję współpracować z kabaretem Neo-Nówka, bądź stały się bohaterami ich skeczy.

Czytając książkę Neo-Nówka. Schody do nieba, możemy przyjrzeć się historii kabaretu, poznać jego byłych członków, zrozumieć dlaczego porzucili karierę artystów kabaretowych. Wszystkie opowieści okraszone są typowym dla członków aktualnego składu humorem, a także poczuciem świadomości wykonanej pracy, dzięki której awansowali do kabaretowej ekstraklasy. To przede wszystkim opowieść o wartości ciężkiej, mozolnej pracy, która w pewnym momencie musi przynieść owoce, nawet jeśli sukces może być oddalony w czasie. Wiara w sukces, odrobina talentu i ogrom pracy oraz wyrzeczeń wydają się być ich receptą na pokonanie tytułowych schodów do nieba.

Oprócz rozmów z członkami kabaretu Neo-Nówka w książce przedrukowano też scenariusze ich najpopularniejszych skeczów. Ich lektura dostarcza wielu uśmiechów, a na dodatek uzmysławia jak wiele zależy od scenicznej realizacji scenariusza. Na dodatek, jak przyznają sami członkowie Neo-Nówki, mają oni zwyczaj improwizować podczas występów. Warto także porównać przedrukowane scenariusze z zapisami ich scenicznych wykonań, by docenić kunszt Radosława Bieleckiego, Michała Gawlińskiego i Romana Żurka.

Książkę Neo-Nówka. Schody do nieba czyta się bardzo dobrze. Jednak najlepiej byłoby jej posłuchać w formie audiobooka, gdyż lepiej uchwyciłaby ona specyfikę pełnego ciętego humoru dialogu pomiędzy członkami kabaretu.


Radosław Bielecki, Michał Gawliński, Krzysztof Pyzia, Roman Żurek, Neo-Nówka. Schody do nieba, Prószyński i S-ka Warszawa 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. kochamciemojezycie.blogspot.com pisze:

    miałam okazję mieś w rękach tą książkę, choć jeszcze jej nie czytałam 🙂 ale na pewno to zrobię 🙂

  2. Dziękuję za recenzję:)
    I zapraszam do czytania mojej nowej książki „Jerzy Dziewulski o polskiej policji”.
    Wszystkiego dobrego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.