Morderca z Whitechapel, sezon 1

Morderca_z_Whitechapel_sezon_1_okladkaKim był Kuba Rozpruwacz? Kto dokonał co najmniej pięciu makabrycznych zabójstw prostytutek zimną jesienią 1888 roku w londyńskiej dzielnicy Whitechapel? Na te pytania do dziś nie udało się poznać odpowiedzi. Postać seryjnego mordercy z Londynu stała się mitem, który zagościł w kulturze popularnej, pojawiając się w licznych filmach, powieściach czy komiksach.

Jedną z ostatnich prób zmierzenia się z zagadką Kuby Rozpruwacza jest brytyjski serial Morderca z Whitechapel. Jego pierwszy sezon wprost nawiązuje do tej sprawy, zaś kolejnych w widzowie mogli śledzić inne sprawy kryminalne, których areną stały się zaułki Whitechapel. Jednak zamiast osadzenia akcji w historycznych realiach, otrzymujemy uwspółcześnione opowieści inspirowane oryginalnymi sprawami.

Pierwszy, trzyodcinkowy sezon Mordercy z Whitechapel opowiada historię naśladowcy Kuby Rozpruwacza. W Whitechapel giną prostytutki. Sprawę rozwiązać ma pedantyczny inspektor Joseph Chandler, dla którego ma to być jedynie krok przyspieszający jego błyskotliwą policyjną karierę. Jego brak doświadczenia zostaje skonfrontowany z brutalnością codziennej policyjnej pracy, w oswojeniu z którą pomaga mu obeznany z dzielnicą inspektor Ray Miles. Prosta z pozoru sprawa okazuje się być zagadką godną swojej poprzedniczki, w uświadomieniu czego pomaga policjantom historyk Edward Buchan. Ten tercet będzie musiał zapobiec kolejnym zbrodniom.

Autorom udało się stworzyć pasjonującą, mroczną opowieść, dzięki której możemy zanurzyć się w mroczną i pełną szarości dzielnicę Whitechapel, poznać jej historię oraz śledzić zmagania głównych bohaterów. Scenarzyści znakomicie prowadzą opowieść, mieszają tropy, żonglują aluzjami do licznych teorii dotyczących tożsamości Kuby Rozpruwacza. Niebagatelną rolę w budowie dusznej atmosfery serialu odegrały świetne zdjęcia i dynamiczny montaż.

Osią serii jest interakcja trójki bohaterów, którzy choć pochodzą z innych światów, potrafią pokonać własne uprzedzenia i współdziałać na rzecz rozwiązania kryminalnej zagadki. Scenarzyści znakomicie pokazali dojrzewanie inspektora Chandlera do swojej roli i jego rosnącą niechęć do pracy za policyjnym biurkiem. Aktorzy fenomenalnie wykreowali swoje postacie, sprawiając, że łatwo można zidentyfikować się poszczególnymi bohaterami serii, próbować zrozumieć ich motywacje i ograniczenia.

Pierwszy sezon Mordercy z Whitechapel to fantastyczna kryminalna historia, ze znakomicie zarysowanymi bohaterami, podana w bardzo efektowny sposób. Serial zarówno dla fascynatów sprawy Kuby Rozpruwacza, którzy z szukania licznych smaczków będą mieli niesamowitą przyjemność, jak i dla osób lubiących po prostu dobrą kryminalną historię. Bez wątpienia jeden z moich ulubionych seriali.


Morderca z Whitechapel (Whitechapel), sezon 1, 2009, scen. Ben Court, Caroline Ip, reż. S.J. Clarkson, grają: Rupert Penry-Jones, Phil Davis, Steve Pemberton, 3 odcinki.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.