Modigliani. Książe Bohemy

Modigliani Książe Bohemy Gitarą Rysowane

Amedeo Modigliani, włoski malarz pochodzący z Livorno, nie doczekał się uznania za życia, co zresztą dotyka wielu artystów. Jego twórczość doceniono dopiero po śmierci artysty, a współcześnie jego obrazy uzyskują na aukcjach dość wysokie ceny. Laurent Seksik i Fabrice Le Hénanff, twórcy albumu Modigliani. Książe Bohemy, przyglądają się życiu malarza, a przede wszystkim próbują zrozumieć go jako człowieka.

Modigliani Książe Bohemy Okładka Gitarą RysowaneAutorzy koncentrują się na dobrze udokumentowanych fragmentach krótkiego acz bogatego życia włoskiego malarza. Pokazują Modiglianiego jako człowieka przekonanego do jakości własnej sztuki, jednak niedocenianego przez otoczenie. Artystyczna wolność, którą uosabia artysta, zderza się ze społecznymi oczekiwaniami i konwenansami, którym ten stara się wymknąć. Odskocznią dla Modiglianiego stają się nałogi, przy pomocy których stara się zagłuszyć narastające poczucie braku wartości.

Najważniejszym wątkiem komiksowej biografii Amedeo Modiglianiego jest jego związek z Jeanne Hébuterne. Przez moment wydaje się, że miłość kobiety, którą artysta uznaje za swoją muzę, może go ocalić, podobnie jak ojcostwo. Jednak nie zmieniają one autodestrukcyjnego stylu życia bohatera, który przyczynił się do jego przedwczesnej śmierci. Seksik i Le Hénanff pokazują także skomplikowane relacje Modiglianiego i jego wybranki z jej rodzicami, którzy nie akceptują związku córki z, ich zdaniem, bezwartościowym człowiekiem.

Modigliani Książe Bohemy 1 Gitarą Rysowane

Tym, co urzeka podczas lektury komiksu Modigliani. Książe Bohemy, jest malarski styl ilustracji oraz umiejętne wplecenie w nie obrazów Modiglianiego. Poszczególne kadry znakomicie prezentowałyby się w formie obrazów. Zwłaszcza wspaniałe portrety Paryża, czy nadmorskie pejzaże zasługiwałyby na tego rodzaju ekspozycję. Z kolei do komiksowego medium nie do końca pasuje sposób przedstawiania postaci nazbyt przypominający malarskie portrety, który sprawia wrażenie nadmiernej sztuczności i statyczności.

Modigliani Książe Bohemy 2 Gitarą Rysowane

Komiksowa biografia włoskiego malarza to pozycja, której warto się przyjrzeć. Autorom udało się uchwycić jakąś prawdę o życiu artysty, który choć przekonany o własnej wyjątkowości, ma poczucie bycia odrzucanym przez świat zewnętrzny. Modigliani. Książe Bohemy to smutna opowieść o losie artysty i jego bliskich, w której nadzieja miesza się ze smutkiem.


Modigliani. Książe Bohemy (Modigliani – Prince de la boheme), scen. Laurent Seksik, rys. Fabrice Le Hénanff, tłum. Paweł Biskupski, Scream Comics, Łódź 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Aneta pisze:

    Nie słyszałam jeszcze o tym komisie. Ciekawa recenzja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.