Malcolm Max: Zmartwychwstanie

Malcolm Max 2 Okładka Gitarą RysowaneWszystko zaczęło się od śledztwa w sprawie znikających zwłok oraz okrutnych morderstw dokonywanych przez mordercę, który wydawał się… martwy. Z ramienia Tajemnej Loży „Custodes Lucis” prowadzili je Malcolm Max oraz jego towarzyszka, półwampirzyca, Charisma Myskina. Ich wysiłki zakończyły się połowicznym sukcesem. Malcolm trafił do więzienia, a Charisma została uwięziona przez demonicznego przeciwnika. Sytuacja wydawała się beznadziejna, jednak determinacja głównych bohaterów sprawiła, że udało im się kontynuować śledztwo. Ponadto Malcolma do wytężonej pracy zmobilizowały, przywołane przezeń w poprzednim tomie, duchy ofiar mordercy zwanego „Poetą”. Wyznaczony mu przez nie czas na schwytanie zwyrodnialca nieubłaganie się kurczy…

Peter Mennigen i Ingo Römling zgrabnie rozwijają intrygę rozpoczętą w Porywaczach ciał. Bohaterowie muszą stawić czoła kolejnym niebezpieczeństwom, aby zapobiec knowaniom przeciwników, a jednocześnie zaspokoić żądne zemsty zjawy. W porównaniu z pierwszym tomem, mniej w Zmartwychwstaniu humoru, a więcej mroku niczym w dobrej opowieści grozy. Autorzy komiksu zgrabnie wykorzystują różnice charakterów głównych bohaterów, co zapowiada kłopoty, albo staje się źródłem pełnych humoru dialogów.

Malcolm Max 2 Plansza Gitarą Rysowane

Rysunki Ingo Römlinga trzymają wysoki poziom. Znakomicie oddają mroczny klimat wiktoriańskiego, tonącego we mgle, Londynu. Römling dobrze radzi sobie z dynamicznymi scenami akcji. Ucieczka głównych bohaterów z płonącego budynku została przez niego rozrysowana brawurowo, z dużą dozą niewymuszonego humoru.

Ciekawych kontekstu wydarzeń opisanych w komiksie zainteresują zamieszczone na końcu tomu szkice oraz notki dotyczące przywoływanych miejsc i postaci. Lektura Za kulisami pozwala nieco lepiej zrozumieć opisane w Zmartwychwstaniu wydarzenia.

Drugi tom przygód angielskiego detektywa i jego transylwańskiej partnerki jest równie udany jak poprzedni. Więcej w nim mroku i paranormalnych wątków, a cliffhanger w zakończeniu zachęca do przyjrzenia się dalszym zmaganiom bohaterów. Mam nadzieję, że Zmrok będzie można wkrótce przeczytać.


Malcolm Max, t. 2: Zmarwychwstanie (Malcolm Max 2 – Auferstehung), scen. Peter Menningen, rys. Ingo Römling, tłum. Andrzej Luniak, Scream Comics, Łodź 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Komiksy były moją miłością przez długie lata. Gdzieś mi się to wszystko rozmyło po drodze, ale dzięki temu, że trafiłem do Ciebie wiem, że czas nadrobić nieco zaległości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.