Luc Junior

Luc Junior Imaginaria

Luc Junior to tom otwierający wydany w ramach cyklu Klasyczne Komiksy Goscinny’ego. Przygody młodego dziennikarza śledczego to pierwszy pełny zbiór poświęconych mu komiksowych historii. Ponadto, w tomie zamieszczono wiele materiałów dodatkowych oraz opowieść doskonale znanych autorów, stworzona w styku, o który byśmy ich nie podejrzewali.

Luc Junior Okładka ImaginariaWydawnictwo zawiera siedem historii z przygodami Luca, początkującego reportera pracującego z doświadczonym fotoreporterem panem Ciaptakiem (i z psem Alfonsem), które czyta się z dużą przyjemnością. Razem będą musieli rozwikłać wiele tajemnic, których rozwiązania chętnie podjęłyby się najtęższe detektywistyczne umysły. Autorzy nie zapominają przy tym, o humorze, który dodatkowo uprzyjemnia lekturę.

Czytając o przygodach Luca i jego przyjaciół dostrzec można pewne elementy, które łączą tą serię z komiksami później tworzonymi przez duet René Goscinny i Albert Uderzo. Wspomniano o tych podobieństwach także w materiałach opisujących historię powstania serii, gdzie wskazano zwłaszcza na pewne podobieństwa z komiksami o Asteriksie. Choć można także zauważyć inspiracje wykorzystane przez Goscinny’ego przy pracy na innymi jego komiksami.

Ponadto, w albumie pojawił się także realistycznie narysowany komiks zatytułowany Bill Blanchard, wydany w formie zbiorczej po raz pierwszy. Album został też wzbogacony o trzydzieści stron dokumentów, komentarzy, anegdot biograficznych i zdjęć.

Docenić można pracę tłumacza, dzięki któremu w polskim wydaniu mamy do czynienia na przykład z szajką Cradziey’ów.

Luc Junior to dobry prezent dla kolekcjonera komiksów. Szczególnie polecić go można wielbicielom klasycznych opowieści, które zachowują wiele uroku, nawet popmimo upływu lat.


Luc Junior (L’integrale Luc Junior), scen. René Goscinny, rys. Albert Uderzo, przeł. Marek Puszczewicz, Klasyczne Komiksy Goscinny’ego, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.