Louca: Piłka w grze!

Louca tom 1 Piłka w grze! Imaginaria

Piłka w grze! to pierwszy tom kolejnej serii komiksowej adresowanej do nastoletnich czytelniczek i czytelników. O ile recenzowana wcześniej seria Giganci osadzona była w fantastycznych klimatach, o tyle komiks Louca ma zdecydowanie bardziej przyziemny charakter. Jednak niczego nie powinniśmy być pewni.

Louca tom 1 Piłka w grze! Okładka ImaginariaTytułowy Louca to nastolatek jakich wielu. Niestety należy do kategorii pechowców. Nauka nie jest jego mocną stroną, a sportowe umiejętności pozostawiają wiele do życzenia. Na dodatek, gdy tylko próbuje zbliżyć się do dziewczyny, w której jest zakochany, okazuje się to być dla niej niezbyt bezpieczne. Jedyną osobą, która zdaje się w niego wierzyć jest jego młodszy brat. Do tego wąskiego można także zaliczyć jednego z nauczycieli. Niespodziewanie Louca zyskuje przyjaciela, który postanawia mu pomóc przezwyciężyć jego słabości. Z tym przyjacielem jest tylko jeden problem…

Bruno Dequier zdaje się dobrze rozumieć problemy swojego nastoletniego bohatera. Któż nie miał bowiem chwil słabości czy momentów zwątpienia w siebie. Może w przypadku głównego bohatera serii ich nagromadzenie jest nieco przerysowane, ale taka przecież jest w pewnym stopniu natura komiksowego medium. Scenarzysta dobrze sobie radzi z tą przesadą, umiejętnie przekuwając ją w humor. Ponadto, samo przesłanie komiksu jest bardzo pozytywne: wszelkie słabości czy ograniczenia da się przezwyciężyć, choć wymagać to będzie sporej pracy.

Pierwszy tom serii Louca wciąga w opowieść o zmaganiach głównego bohatera, nie tylko poprzez zgrabne przywołanie mitu od zera do bohatera. Ciekawie także zarysowany jest także wątek tajemniczego przyjaciela protagonisty. Natura ich relacji pozostaje, przynajmniej na razie, niewyjaśniona. Także tajemnicą pozostaje jego przeszłość. To jednak z pewnością zostanie opowiedziane w kolejnych tomach serii. Jest ich już dziewięć, a seria nie jest jeszcze ukończona.

Louca tom 1 Piłka w grze! Plansza Imaginaria

Bruno Dequier nie tylko stworzył scenariusz, ale także odpowiedzialny był za warstwę graficzną serii Louca. Dynamiczne, czasem karykaturalnie przerysowane kadry dodają uroku opowieści o zmaganiach nastolatka z trudną rzeczywistością.

Pierwszy tom serii Louca to zabawna i wciągająca lektura. Myślę, że dla młodszych nastolatków może stanowić atrakcyjną pozycję na ich liście potencjalnych lektur. Z kolei dla wiecznych nastolatków może komiks Dequiera stanowić nostalgiczną podróż w przeszłość.


Louca, t. 1: Piłka w grze! (Louca 1: Coup d’envoi), scen. i rys. Bruno Dequier, przeł. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.