Liga Sprawiedliwości: Epidemia
Pierwsze spotkanie z Ligą Sprawiedliwości w odrodzonym uniwersum DC okazało się rozczarowaniem. Komiks Liga Sprawiedliwości: Maszyny zagłady to przeciętna historia, w której najciekawsze wątki ginęły w natłoku „epickich” pojedynków. Czy Epidemia może oznaczać nowy, lepszy początek serii o zmaganiach drużyny superbohaterów z czyhającymi na Ziemię zagrożeniami?
Drugi tom przygód Ligii Sprawiedliwości w ramach DC Odrodzenie składa się z dwóch opowieści. W pierwszej, Sparaliżowani strachem, drużyna superbohaterów musi zmierzyć się z tajemniczą istotą wyzwalającą strach. Ciekawy pomysł został całkiem nieźle rozegrany, chociaż zabrakło bardziej szczegółowego wyjaśnienia natury fenomenu, z którym musieli się zmierzyć członkowie Ligii. Może twórcy powrócą jeszcze do tego wątku. Na plus tej historii należy także zaliczyć rozegranie romantycznego wątku Barry’ego i Jessiki.
W tytułowej historii członkowie Ligii Sprawiedliwości mierzą się z tajemniczym wirusem, który infekuje oprogramowanie Cyborga, przenika do pierścienia Zielonej Latarni, a w efekcie doprowadza do zmasowanego ataku superłotrów na superbohaterów. Kto stoi za próbą unicestwienia Ligii Sprawiedliwości i czy bohaterom uda się uniknąć zagrożenia? Bryan Hitch dotyka w Epidemii wątku zagrożeń płynących ze strony zawansowanych systemów komputerowych, których rozwój może przynieść więcej szkód, niż oczekiwanych pożytków. Rosnące uzależnienie od różnego rodzaju aplikacji sprawia, że już teraz coraz bardziej regulują nasze aktywności, a tendencja ta może się nasilać wraz z postępem.
Warstwa graficzna komiksu Liga Sprawiedliwości: Epidemia wypada zadowalająco, acz nie należy podczas lektury szukać artystycznej wirtuozerii. Neil Edwards (autor rysunków do tytułowej historii) oraz Jesus Merino, Mathew Clark, Tom Derenick (rysownicy Sparaliżowanych strachem) wykonali solidną, acz nie wykraczająca poza przeciętność pracę.
Drugie spotkanie z Ligą Sprawiedliwości z DC Odrodzenie wypada lepiej niż w przypadku pierwszego tomu. Obie historie zamieszczone w Epidemiach napisane są całkiem sprawnie, a relacje pomiędzy członkami drużyny stają się bardziej złożone. Druga odsłona serii Liga Sprawiedliwości pozwala mieć nadzieję, że kolejne tomy będę zyskiwały na jakości.
Liga Sprawiedliwości, t. 2: Epidemia (Justice League Vol. 2: Outbreak), scen. Bryan Hitch, rys. Neil Edwards, Jesus Merino, Mathew Clark, Tom Derenick, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, DC Odrodzenie, Egmont Polska, Warszawa 2018.