Leon I Wielki: Pogromca Attyli

Leon I Wielki Pogromca Attyli Imaginaria

Leon I Wielki. Pogromca Attyli to komiks biograficzny, z serii Papieże w historii, przedstawiający postać papieża żyjącego w V wieku n.e., na pograniczu starożytności i średniowiecza, w czasach niestabilności politycznej, najazdów, herezji i wędrówek ludów.

Leon I Wielki Pogromca Attyli Okładka ImaginariaPapież pokazany jest tu jako niezłomny lider, człowiek odważny (w kontraście do współczesnego mu cesarza zachodniego Walentyniana III), od dni młodości pokazujący talent mediacyjny i uzdolnienie w kierunku funkcji publicznych. Leon odznacza się głęboką wiarą, umiejętnie jednak równoważoną wyczuciem politycznym. Dzięki temu zestawowi cech dwukrotnie zapobiega najazdowi na miasto Rzym, raz stając do negocjacji z Atyllą, wodzem Hunów, drugi – z Genzerykiem, królem Wandalów.

Papież, w przeciwieństwie do polityków i urzędników cesarstwa, uwikłanych w dworskie intrygi i walki o władzę, mówi zawsze wprost, jasno i mocno. Jego priorytetem jest utrzymanie jedności kościoła zagrożonej tak przez istnienie patriarchatu w Konstantynopolu, jak i przez niezliczone herezje, w sprawie których nieustannie wysyła listy do rozmaitych biskupów. Jednocześnie dbałość o spójność świata chrześcijańskiego wzmacnia jeszcze przez krótki czas chylące się już ku upadkowi cesarstwo zachodnie.

Leon I Wielki Pogromca Attyli 1 Imaginaria

Komiks Leon I Wielki. Pogromca Attyli ma przede wszystkim walory edukacyjne, szczególnie że wydawca poddał go konsultacji ekspertów w dziedzinie historii, teologii i ikonografii oraz opatrzył aneksem historycznym. Z przyjemnością śledzi się jednak losy przywódcy na ciężkie czasy, jakim jest Leon z komiksu, oraz papiestwa z dni, gdy było ono pełną pasji posługą.


Leon I Wielki. Pogromca Attyli (Léon le Grande. Déffier Attila), scen. France Richemond, rys. Stefano Carloni, tłum. Ernest Kacperski, Papieże w historii, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.