Kraina Lodu

Kraina Lodu Imaginaria

Premiera drugiej odsłony przygód królowej Elsy i księżniczki Anny to właściwy moment na pełną kapitalizację popularności bohaterek disnejowskiej animacji. Dwie komiksowe historie osadzone w świecie zaprezentowanym w filmie Kraina Lodu mają szansę przypaść do gustu fanom kinowych opowieści.

W poszukiwaniu siebie

Kraina Lodu W posuzkiwaniu siebie Okładka Gitarą RysowaneŻycie księżniczki do łatwych nie należy. Znalezienie własnej drogi okazuje się tym trudniejsze, że społeczna rola, w którą jest się wtłoczoną, niesie ze sobą liczne ograniczenia. Jednak nic nie jest w stanie powstrzymać księżniczki Anny przed kolejnymi próbami. Podczas jednej z nich poznaje tajemniczą Mari, która także stara się odnaleźć swoje miejsce na świecie. Czy uda im się osiągnąć upragniony cel? Jakie przeszkody będą musiały pokonać, aby znaleźć satysfakcjonujące zajęcie? Jakie znaczenie dla ich losów będzie miał potencjalny konflikt z sąsiadującym z Arendelle królestwem?

Joe Caramaga stworzył historię, którą czyta się całkiem nieźle. Powinna ona także dotrzeć do młodszego czytelnika, do którego jest skierowana. Motyw poszukiwania adekwatnej roli społecznej został rozegrany zgrabnie, jednak w dość prosty i przewidywalnie bajkowy sposób. Trudno co prawda oczekiwać od opowieści dla dzieci podejmowania podobniej tematyki w bardziej realistyczny sposób, jednak wykorzystanie bajkowych klisz trochę osłabia potencjalne walory edukacyjne komiksu. Całość natomiast dobrze wypada jako atrakcyjna lektura przygodowa.

Natomiast interesująco zostały przemycone w komiksie wątki polityczne. Potencjalny konflikt zbrojny, którzy może czekać Arendelle, a zwłaszcza jego geneza, zostały ukazane całkiem realistycznie. Gdyby więcej było na świecie księżniczek, takich jak Anna, byłby on bardziej pokojowym miejscem.

Kraina Lodu W posuzkiwaniu siebie 1 Gitarą Rysowane

Droga do domu

Kraina Lodu Droga do domu Okładka Gitarą RysowaneDruga opowieść ze świata Krainy Lodu zabiera czytelnika w podróż do królestwa Snoob. Królowa Elsa i księżniczka Anna zostały zaproszone mające się tam odbyć dożynki. Ponadto wizyta w odległym królestwie staje się okazją do zacieśnienia rodzinnych więzów. Kaj, przyjaciel Elsy i Anny, pochodzi bowiem ze Snoob, w którym mieszka jego brat. Jednak podróż do położonego za licznymi górami i rzekami królestwa, nie będzie przyjemną wycieczką, a na bohaterów opowieści czyhać będą liczne niebezpieczeństwa. Czy będą one w stanie zniweczyć ich plany?

Droga do domu pełna jest dynamicznej akcji, a także humoru. W tej opowieści Joe Caramaga częściej wykorzystuje postać bałwanka Olafa, którego perypetie stają się nieustannym źródłem śmiechu. Nie brak też w scenariuszu typowych dla tej franczyzy tematów: poszukiwania życiowej drogi oraz radzenia sobie z poczuciem odrzucenia ze strony innych.

Kraina Lodu Droga do domu 1 Gitarą Rysowane

Obie historie osadzone w świecie popularnej disnejowskiej animacji z pewnością spodobają się wszystkim fanom filmowych przygód Elsy i Anny. Kraina Lodu w komiksowym wydaniu wypada całkiem ciekawie, choć opowieści te mieszczą się w bezpiecznej estetyce typowej dla Disneya. Czyta się te historie dobrze, zwłaszcza jeśli jest się przedstawicielem grupy docelowej tego tekstu kultury popularnej.


Kraina Lodu: W poszukiwaniu siebie (Frozen: Breaking Boundaries), scen. Joe Caramagna, rys. Kawai Creative Studio, przeł. Adrianna Zabrzewska, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Kraina Lodu: Droga do domu (Frozen: Reunion Road), scen. Joe Caramagna, rys. Eduard Petrovich, przeł. Adrianna Zabrzewska, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.