Kosmiczna odyseja

Kosmiczna odyseja Imaginaria

Życie potrafi pisać niezwykłe scenariusze. Nieźle radzą z tym sobie także zawodowi scenarzyści, którzy potrafią namieszać w życiu superbohaterów. Jim Starlin, twórca między innymi scenariusza komiksu Batman. Sekta, zdecydował się postawić superherosów z uniwersum DC przed koniecznością sprzymierzenia się z jednym ze swoich najbardziej niebezpiecznych wrogów. Sięgnął więc po stworzoną przez legendarnego Jacka Kirby’ego postać Darkseida i obsadził go w mniej typowej dlań roli w komiksie Kosmiczna odyseja.

Kosmiczna odyseja Okładka ImaginariaRównanie Antyżycia zniknęło z radarów uważnych obserwatorów wszechświata. Wydawało się być dawno zapomnianym zagrożeniem, które zostało pogrzebane w kosmicznych otchłaniach. Nic bardziej mylnego, gdyż dążenie do wiedzy potrafi uruchomić najbardziej destrukcyjne mechanizmy czy zjawiska. Zagrożenie jako pierwszy dostrzegła Darkseid i zdecydował się zwrócić po pomoc do swoich zaciekłych wrogów, gdyż bez ich pomocy nie był w stanie uchronić galaktyki przed Antyżyciem. Jednak czy jego intencje są w pełni czyste? Czy superbohaterowie zaufają dawnemu wrogowi? Czy uda im się skutecznie przeciwstawić potężnemu zagrożeniu?

Komiks Kosmiczna odyseja wydawany oryginalnie w latach 1987-1988 stawia superbohaterów i arcyłotrów przez zagrożeniem, które niezwykle trudno będzie im pokonać. Jego natura jest niezwykle skomplikowana. Do tego narzędzia, które mogą przywrócić wszechświatowi tymczasowy spokój posiada jedna z najbardziej niebezpiecznych istot, sam Darkseid. Komiks Starlina jest zatem opowieścią o potrzebie zaufania przeciwnikom w imię ochrony wartości wyższego rzędu. Jednak nie wszyscy superbohaterowie będą w stanie się na to zdobyć.

Kosmiczna odyseja to przede wszystkim przygodowa opowieść, w której pełno scen konfrontacji pomiędzy siłami Antyżycia a superbohaterami pragnącymi ocalić wszechświat. By tego dokonać będą musieli zdać sobie sprawę z własnych ograniczeń. Jeśli tego nie zrobią, będą zapłacą wysoką cenę.

Kosmiczna odyseja Plansza 1 Imaginaria

Komiks Jima Starlina i Mike Mignoli jest też w pewnym sensie hołdem złożonym wspomnianej wcześniej legendzie amerykańskiego komiksu. Stworzone przez niego postacie stanowią oś rozgrywających się wydarzeń. Powracanie do nich ukazuje ich atrakcyjność oraz możliwości fabularnej eksploracji.

Rysunki do komiksu Kosmiczna odyseja stworzył będący u progu wielkiej kariery Mike Mignola. Nie był on wtedy znany jako twórca postaci Hellboya (to dopiero przed nim), jednak jego rysunki mają dość charakterystyczny styl. Patrząc na nie można od razu rozpoznać rękę rysownika.

Kosmiczna odyseja Plansza 2 Imaginaria

Kosmiczna odyseja to przyjemna, przygodowa lektura superbohaterska. Trudno doszukiwać się w niej czegoś więcej niż porcji solidnej rozrywki, ale w tej roli sprawdza się ten komiks całkiem nieźle.


Kosmiczna odyseja (Cosmic Odyssey. The Deluxe Edition), scen. Jim Starlin Jim, rys. Mike Mignola, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, DC Deluxe, Story House Egmont, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.