Kilka świątecznych przebojów

Świątecze przeboje Gitarą Rysowane

Święta za pasem, zatem z głośników, nie tylko radiowych, płyną świąteczne przeboje. Jeśli macie dość Last Christmas duetu Wham!, posłuchajcie siedmiu mniej ogranych świątecznych kompozycji.

Billy Mack, Christmas Is All Around, „Love Actually: The Original Soundtrack” (2003)

Bez tego utworu oraz filmu To właśnie miłość święta można uznać za nieważne, stąd pojawia się ona ponownie w świątecznym zestawieniu. Christmas Is All Around to parodia kompozycji zespołu The Trooges (skomponował ją Reg Presley) Love is All Around. Kompozycja pojawiła się na ścieżce dźwiękowej dwóch filmów, do powstania których przyczynił się brytyjski scenarzysta i reżyser Richard Curtis. Po raz pierwszy można było usłyszeć ją w filmie Cztery wesela i pogrzeb, do którego scenariusz napisał Curtis, a cover nagrał zespół Wet Wet Wet. Z kolei w wyreżyserowanym przez Curtisa filmie To właśnie miłość utwór ten przybrał nieco inny kształt…

Chuck Billy, Scott Ian, John Donais, Chris Wyse, John Tempesta, Silent Night, „We Wish You A Metal Xmas And A Headbanging New Year” (2008)

Prawdopodobnie najbardziej znana kolęda, a przez wielu uważana za jedną z najpiękniejszych. Na płycie „We Wish You A Metal Xmas And A Headbanging New Year” artyści znani z licznych hardrockowych i heavymetalowych zespołów zaprezentowali swoje wersje kolęd oraz świątecznych utworów. Ta wersja Cichej nocy nie każdemu przypadnie do gustu, zwłaszcza jeśli ktoś ma alergię na growling.

https://www.youtube.com/watch?v=coq9HcxtYGI

Moonrise, Mizerna cicha, stajenka cicha, „Progressive Rock Christmas” (2009)

Po mocnej wersji jednej z najsłynniejszych kolęd, warto posłuchać nieco spokojniejszych brzmień. Na wydanej kilka lat temu składance zawierającej kolędy i utwory świątecznej w wykonaniu reprezentantów polskiej sceny progresywnej można znaleźć tę kompozycję w wykonaniu zespołu Moonrise.

https://www.youtube.com/watch?v=VF4Rew2MkQQ

Marillion, The Carol Of The Bells, „The Carol Of The Bells” CDS (2003)

Centralne miejsce w tegorocznym zestawieniu zajmuje świąteczna piosenka w wykonaniu legendy neoprogresywnego rocka zespołu Marillion. Muzycy sięgnęli po ukraińską piosenkę i zaprezentowali w nieco dłuższej i bardziej prog-rockowej wersji.

Mogador, Panic!, „Progressive Christmas II” (2010)

Kompozycja pochodząca z drugiej kompilacji utworów świątecznych wydanej przez Melodic Revolutions Records. Utwór włoskiego zespołu Mogador wydaje się oddawać odczucia osoby, która kupuje prezenty na ostatnią chwilę. Wdzięczny to zresztą temat często pojawiający się w świątecznych filmach, by wspomnieć tylko o jednym, z Terminatorem w roli głównej, zatytułowanym Świąteczna gorączka (1996).

Greg Lake, I Believe In Father Christmas, „Works Volume 2” (Emerson, Lake & Palmer, 1977)

Utwór napisany przez zmarłego 7 grudnia 2016 roku gitarzystę zespołu Emerson, Lake & Palmer. Autorem słów jest Peter Sinfield. Piosenka opowiada, jak wyjaśniał Lake, o komercjalizacji świąt, o zatraceniu jego ducha na rzecz konsumpcji.

https://www.youtube.com/watch?v=JPm6CheT6rs

Jeff Scott Soto, Bruce Kulick, Bob Kulick, Chris Wyse, Ray Luzier, We Wish You A Merry Xmas, „We Wish You A Metal Xmas And A Headbanging New Year” (2008)

Druga w tym zestawieniu kompozycja pochodząca ze składanki ostrzejszych piosenek świątecznych. Nie ma to jak porządne życzenia poparte gitarowymi riffami. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Rocku J.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.