Kaczogród: Na tropie jednorożca

Kaczogród Na tropach jednorożca Imaginaria

Poprzedni tom kolekcji Kaczogród zawierającej komiksy autorstwa Carla Barksa zabrał czytelników ku mroźniej, przynajmniej w tytule, północy. W kolejnym tomie serii wypraw na mróz nie zabraknie, choć pod względem geograficznym przygody Kaczora Donalda i spółki będą rozgrywały się w nieco cieplejszych rejonach. Jedno jest pewne, samych przygód w Na tropie jednorożca, w którym zebrano opowieści powstałe w roku 1950 roku będzie w bród.

Kaczogród Na tropach jednorożca Okładka ImaginariaNa tropie jednorożca i inne historie z roku 1950 wypełniają po brzegi historie pełne akcji i humoru. Czasem wydarzenia przybierają nieco absurdalny charakter, dzięki czemu jeszcze trudniej się od nich oderwać. A jest od czego, gdyż w opisywanym tomie przeważają bardziej rozbudowane historie. Jednostronicowych opowieści jest w nim mało, co może zawieść wielbicieli krótszych komiksowych form.

Tytułowa opowieść od razu wrzuca czytelników w wir szalonych przygód. Kaczor Donald i siostrzeńcy na zlecenie Sknerusa muszą wyruszyć w dalekie Himalaje, aby odnaleźć mitycznego jednorożca. Ich tropem podąża liczący na swój nieustanny fart Goguś. Konfrontacja pomiędzy Kaczorami wydaje się nieunikniona. Tytułowa opowieść to jedynie przygrywka dla dalszych przygód niezmordowanych Kaczorów. A czeka ich wiele przygód czy to na łonie natury, czy w starożytnej Presji, czy na bezkresnych pustyniach. Nic, tylko zanurzyć się w bogatym świecie stworzonym przez Carla Barksa.

Komiksy Barksa z pozoru mogą wydawać się skierowane do młodszego odbiorcy, jednak autor przemyca w nich wiele wątków atrakcyjnych także dla starszych czytelników. Oprócz przygodowych historii rodem z kina nowej przygody, nie brak też wątków społecznych czy choćby ekologicznych. Te ostatnie widać gołym okiem choćby w tytułowej historii.

Kaczogród Na tropach jednorożca Plansza 1 Imaginaria

Podobnie jak w poprzednich tomach kolekcji, obok komiksowych opowieści znajdziemy też reprodukcje obrazów malowanych przez Carla Barksa. Inspirowane było one lub miały wprost odnosić się do konkretnych komiksowych opowieści. Warto także poświęcić chwilę na lekturę wstępu, w którym można dowiedzieć się o mitologicznych aspektach kaczego uniwersum.

Na tropie jednorożca i inne historie z roku 1950 to fantastyczna lektura dla wielbicieli Kaczogrodu. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po komiksy Carla Barksa, to można zacząć, choćby od tego tomu.


Kaczogród. Na tropach jednorożca i inne historie z roku 1950 (På spor etter enhjørningen og andre historier fra 1950), scen. i rys. Carl Barks, przeł. Jacek Drewnowski, Marcin Mortka, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 9 października 2021

    […] mnóstwo zabawnych historii o najsłynniejszych kaczorach. Tym razem nie będą one musiały szukać niezwykłych zwierząt, jednak nie oznacza to, że będą się nudzić. Wręcz przeciwnie, los nie będzie szczędził im […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.