Kaczogród: Deszcz pieniędzy

Kaczogród Deszcz pieniędzy Imaginaria

Pieniądze z to rzecz ważna. Może nie najważniejsza, ale z pewnością w życiu się przydają. Dla niektórych stanowią życiowy cel, a dla innych tylko środek do celu. Sknerus McKwacz miał zawsze talent do pozyskiwania pieniędzy i świadomość ich wartości. Najnowszy tom kolekcji Kaczogród zawierającej komiksy autorstwa Carla Barksa kręci się wokół pieniędzy. Wszak deszcz pieniędzy dla wielu pozostanie niespełnionym marzeniem.

Kaczogród Deszcz pieniędzy Okładka ImaginariaDeszcz pieniędzy i inne historie z lat 1951-1952 to album, w którym zebrano mnóstwo zabawnych historii o najsłynniejszych kaczorach. Tym razem nie będą one musiały szukać niezwykłych zwierząt, jednak nie oznacza to, że będą się nudzić. Wręcz przeciwnie, los nie będzie szczędził im najbardziej niezwykłych przygód. Tornada, szpiegowskie intrygi czy poszukiwanie idealnego zajęcia, to tylko kilka wyzwań, które staną przez bohaterami komiksów Carla Barksa.

Tytułowa opowieść nadaje pewien ton zebranym w tym tomie opowieściom. Co prawda, wątki ekonomiczne dość często pojawiają się w kaczych opowieściach, to jednak fakt, że Deszcz pieniędzy wykroczył poza świat komiksowej rozrywki pokazuje jej znaczenie. We wstępie do albumu możemy przeczytać o edukacyjnym zastosowaniu tej opowieści, aby pokazać prawdziwą siłę pieniądza powiązaną z praca, którą trzeba wykonać, aby je pozyskać. Czy gdyby każdy otrzymał milion dolarów, to komukolwiek chciałoby się jeszcze pracować i produkować? Jak wpłynęłoby to na wzrost cen? Kto by na tym wszystkim zarobił? To tylko kilka pytań, które stawia przed odbiorcami tytułowa opowieść.

Odpowiedzi na nie może być wiele, acz idea powszechnego dochodu podstawowego raczej nie była postrzegana jako realistyczna alternatywa dla kapitalistycznej formuły. Jednak obok ekonomicznych dylematów bohaterowie muszą mierzyć się także z bardziej prozaicznymi, jak wyszkolenie psa ratownika. Wszystko to opowiedziane z duża dawką sytuacyjnego i słownego humoru.

Kaczogród Deszcz pieniędzy Plansza Imaginaria

Rysunki Carla Barksa to czysta klasyka komiksowej sztuki. Obok nich w albumie można także podziwiać tworzone przez niego obrazy, a także okładki.

Deszcz pieniędzy i inne historie z lat 1951-1952 to doskonała lektura dla fanów komiksowego Kaczogrodu. Lektura obowiązkowa dla fanów twórczości Barksa, ale też dla wszystkich ceniących dobrą komiksową rozrywkę.


Kaczogród. Deszcz pieniędzy i inne historie z lat 1951-1952 (Pengeregn og andre historie fra 1951-1952), scen. i rys. Carl Barks, przeł. Jacek Drewnowski, Marcin Mortka, Story House Egmont, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.