Historie prawdopodobne

Historie prawdopodobne Imaginaria

Do komiksów tworzonych przez samego Neila Gaimana lub inspirowanych jego twórczością regularnie powracam na Imaginariach. Historie prawdopodobne, podobnie jak recenzowane wcześniej Stwory nocy i inne historie, to zbiór komiksowych adaptacji opowiadań brytyjskiego mistrza snucia opowieści. Nie znajdziecie w tym tomie opowieści ze świata Sandmana czy jego siostry Śmierci, jednak zapewniam was, że warto przyjrzeć się zebranym w opisywanym tomie historiom mniej lub bardziej prawdopodobnym.

Historie prawdopodobne Okładka ImaginariaTytułowe Historie prawdopodobne to cztery krótsze historie, które łączy miejsce ich opowiedzenia. W jednym z londyńskich klubów, gdzie można pić alkohol po zamknięciu pubów, spotykają się osoby, z których każda nosi w sobie ciekawe historie. Jedne urzekają prostotą, inne powodują dreszczyk, a wszystkie zaskakują niezwykłością. Najbardziej zapada w pamięć ostatnia (Pora zamykania), która przypomina najbardziej wyrafinowane historie publikowane w magazynach EC Comics. Mark Buckingham, który przygotował scenariusz komiksowej adaptacji opowieści Gaimana, a także je narysował wykonał znakomitą pracę w pełni wykorzystując możliwości narracyjne komiksowego medium.

Dwie kolejne opowieści, które zamieszczono w Historiach prawdopodobnych wykorzystują motywy Lovecraftowskie, zgrabnie łącząc je z innymi opowieściami z różnych gatunków filmowych i literackich. W Tylko kolejny koniec świata, nic więcej Lawrence Talbot (bohater filmu Wilkołak z 1941 roku) musi zmierzyć się z Przedwiecznymi i ocalić świat przed zagładą. P. Craig Russel (odpowiedzialny za scenariusz i rysunki) znakomicie oddała atmosferę osaczenia, w której protagonista musi zmierzyć się z mrocznymi siłami.

Z kolei Studium w szmaragdzie to wariacja na temat powieści Arthura Conan Doyle’a Studium w szkarłacie, w której po raz pierwszy pojawili się Sherlock Holmes i doktor John Watson. Detektyw, główny bohater opowieści Gaimana musi odkryć sprawcę makabrycznego mordu na członku królewskiej rodziny spokrewnionym z królową Wiktorią. Z tymże zamordowany, jak i zleceniodawczyni śledztwa nie są zbyt ludzcy. Rafael Albuquerque i Rafael Scavone zgrabnie przekładają literacką opowieść Gaimana na język komiksu. Świetne rysunki tego pierwszego wraz z zastosowaną kolorystyką sugestywnie budują nastój grozy i osaczenia.

Historie prawdopodobne Plansza 1 Imaginaria

Zamykający album Historie prawdopodobne podzbiór krótszych form komiksowych zatytułowany Problem Zuzanny i inne opowiadania zabiera na w świat niczym nieograniczonej wyobraźni brytyjskiego pisarza. Wśród zebranych tu krótkich opowieści sąsiadują odwołująca się do klasyki literatury fantastycznej w tytułowa historia oraz nieco surrealistyczna opowieść (komiksowa adaptacja wiersza) o inwazji spodków, która wcale nie okazała się taka istotna.

Historie prawdopodobne Plansza 2 Imaginaria

Historie prawdopodobne to kolejna, a do tego niezwykle bogata, podróż przez twórczość Nelia Gaimana. Jego historie, kiedy trafią w ręce utalentowanych artystów, potrafią zachwycić w języku komiksowego medium. Znakomita lektura, po której warto także sięgnąć do literackich pierwowzorów.


Historie prawdopodobne (Likely Stories, Only the End of the World Again, A Study in Emerald, The Problem of Susan and Other Stories), słowa i historie Neil Gaiman, scen. Mark Buckingham, P. Craig Russell, Rafael Albuquerque, Rafael Scavone, rys. Mark Buckingham, P. Craig Russell, Troy Nixey, Paul Chadwick, Scott Hampton, tłum. Paulina Braiter, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.