Gotham Central: Klauni i szaleńcy
Pierwszoplanową postacią komiksowych historii rozgrywających się w Gotham zwykle jest Batman. Policjanci stanowią tło dla jego bohaterskich wyczynów. Drugi tom serii Gotham Central pokazuje walkę z przestępczością w Gotham z perspektywy tych ostatnich, pracujących w Wydziale Poważnych Przestępstw (WPP) na tytułowym posterunku.
Tom Klauni i szaleńcy zawiera cztery historie, w których policjanci z dziennej i nocnej zmiany muszą mierzyć się z dobrze znanymi czytelnikom przeciwnikami. Scenariusze zamieszczonych w tomie opowieści napisali, czasem razem, a czasem oddzielnie, Ed Brubaker i Greg Rucka. Nad warstwą graficzną czuwał Michael Lark, którego w pracach wspomogli Gregg Scott, Brian Hurtt oraz Stefano Gaudiano.
Tom otwiera krótka acz pełna uroku historia Marzenia i wiara napisana przez Brubakera z rysunkami Briana Hurtta. Poznajemy w niej policjantów z Gotham Central widzianych oczami recepcjonistki Stacy. Podziwia ona kolegów, którzy pomimo obcowania z najbardziej przerażającymi przestępstwami czy przestępcami potrafią zachować człowieczeństwo. Opowiada także o swojej fascynacji Batmanem, do którego działalności policjanci z WPP mają wiele zastrzeżeń.
W Łatwych celach (napisanych wspólnie przez Brubakera i Ruckę z rysunkami Michaela Larka i Stefano Gaudiano) policjanci z WPP będą musieli zmierzyć się terroryzującym Gotham snajperem, który za cele upatrzył sobie miejskich oficjeli. Sytuacji policjantów nie poprawia fakt, że miasto pogrożone jest w przedświątecznym szale zakupów. Jak poradzą sobie z rozwiązaniem zagadki i chwytaniem przestępcy, z którym poradzić sobie może chyba tylko zamaskowany krzyżowiec?
Życie jest pełne rozczarowań (napisane przez Brubakera i Ruckę z rysunkami Gregga Scotta) to opowieść o policyjnym losie, który obfituje nieprzewidziane sytuacje. Niespełnione nadzieje, uwikłanie w rodzinne układy czy zawiedzione uczucia, to główne motywy tej pesymistycznej, świetnie rozpisanej, historii.
Drugi tom Gotham Central zamyka historia Nierozwiązane (autorstwa samego Brubakera z rysunkami Michaela Larka i Stefano Gaudiano). Niezamknięta sprawa zamachu na drużynę baseballowych mistrzów stanu okazuje się niezwykle skomplikowana, a jej rozwiązanie zaskakujące. Brubaker w Nierozwiązane cofa się w przeszłość policji w Gotham, pokazując trudne wybory, przed jakimi funkcjonariusze muszą codziennie stawać, zwłaszcza kiedy chodzi o życie ich przyjaciół.
Klauni i szaleńcy to pasjonująca lektura o silnych właściwościach uzależniających. Napisane przez Brubakera i Ruckę historie autentycznie poruszają, zmuszając przy tym do refleksji. Pod płaszczykiem fascynującej opowieści w stylu noir scenarzyści pokazali moralne dylematy, przed którymi muszą stawać policjanci codziennie, wypełniając swoje obowiązki. W pracy nic nie jest oczywiste, zwłaszcza że Gotham sprzyja działalności specyficznych, a do tego bardzo niebezpiecznych, przestępców. Ponadto policjanci z WPP muszą pracować w cieniu nietoperza, który czasem okazuje się pomocny, jednak konieczność korzystania z jego pomocy nie budzi entuzjazmu detektywów.
Rysunki Michaela Larka i jego współpracowników idealnie pasują do klimatu opowieści. Znakomicie ukazują brud miasta, portretują jego mroczne zaułki, w których czai się niebezpieczeństwo. Zastosowanie ciemnych kolorów, pomijanie detali to kolejne cechy warstwy graficznej, które sprawiają, że opowieści o policjantach z Gotham Central potrafią wywołać dreszcz emocji.
We wstępie do drugiego tomu Gotham Central Duane Swierczynski napisał o policjantach stworzonych przez Brubakera i Ruckę, że „są w pełni nowocześni, niejednoznaczni, obarczeni wadami, a więc nakreśleni wiarygodnie. Czytelnik na jakiś czas może się z nim utożsamić, a mnie to przyciąga do opowieści”. Wiarygodni bohaterowie, nieoczywiste zagadki kryminalne to największa siła Klanów i szaleńców. Gotham oglądane z perspektywy policjantów Wydziału Poważnych Przestępstw wydaje się czasem ciekawsze niż śledzenie losów faceta przebranego za nietoperza. Gotham Central to seria, której nie wolno przegapić.
Gotham Central, Tom Drugi: Klauni i szaleńcy (Gotham Central Book Two: Jokers and Madman), scen. Ed Brubaker, Greg Rucka, rys. Michael Lark, Gregg Scott, Brian Hurtt, Stefano Gaudiano, tłum. Jacek Drewnowski, Egmont Polska, Warszawa 2016.
Szkoda że takie małe fotki – chciałam się przyjrzeć kresce.
Bardzo podoba mi się sposób w jaki recenzujesz komiks. Wielu jeszcze uważa, że komiksy nie niosą za sobą żadnych przesłań, bądź nie mają wartości literackich. Ja wychowywałam się na Papci Chmielu i Chriście, później Rosiński i moi ukochani: Rosiński i Van Hamme
Pozdrawiam 🙂
Zmiany zostały wdrożone i w kolejnych wpisach też zastosuje większe grafiki 🙂 Dziękuję.
Jestem trochę zacofana w dziedzinie komiksów bo czytałam za małolata : „Asterixa”, „Kajko i kokosz”, „Tytusa…”, i „Kaczora Donalda”. Potem miałam epizod z anime i w sumie tyle z moich doświadczeń. Doceniam estetykę komiksów, kreskę, niepowtarzalny styl. W sumie nie mówię nie takiemu czytadło, myślę że to swiatna rozrywka i wciągająca pasja. Bardzo chętnie poczytałabym czegoś z najnowszych trendów 🙂
Gotham Central to niezły przykład nowych trendów 🙂