Gotham Central: Corrigan

Gotham Central 4 Corrigan Gitarą Rysowane

Corrigan to czwarty i niestety ostatni tom znakomitej serii Gotham Central poświęconej policjantom z Wydziału Poważnych Przestępstw (WPP) pracującym na tytułowym posterunku. Autorzy powracają w nich do niektórych wątków pojawiających się w poprzednich tomach serii (Na służbie oraz Klaunach i szaleńcach oraz W obłąkańczym rytmie), zamykając całość bardzo mocnym finałem.

Gotham Central 4 Corrigan Okładka Gitarą RysowaneOstatni tom Gotham Central składa się z czterech opowieści: dwóch krótkich i dwóch bardziej rozbudowanych fabuł. Pierwsza z nich, Natura (napisana przez Grega Ruckę z rysunkami Steve’a Liebera), opowiada o skorumpowanych policjantach, których pełno w Gotham. Jednak cena, jaką przyjdzie im zapłacić za wkupienie się w łaski jednego z lokalnych gangsterów, będzie dość wysoka.

Najdłuższa z zamieszczonych w tomie historii to Martwy Robin (napisana przez Ed Brubakera i Ruckę, a narysowana przez Kano i Stefano Gaudiano). Na ulicy Gotham znaleziono martwe ciało młodego człowieka ubranego w strój Cudownego Chłopca. Czy ofiarą zabójcy naprawdę padł Robin? Policjanci z WPP muszą szybko znaleźć zabójcę, zwłaszcza że ich działania recenzuje nad wyraz dobrze poinformowana prasa. Jednocześnie sprawcy mordu szuka Batman. Kto pierwszy dopadnie mordercę, który nie zamierza poprzestać na jednej ofierze? Jaką cenę przyjdzie zapłacić mediom za news życia? Mroczna opowieść wciąga bez reszty, a scenarzyści znakomicie mnożą tropy, utrudniając rozwikłanie zagadki, która zresztą okaże się przerażająco banalna. Przy okazji autorzy nie szczędzą krytyki współczesnym mediom żerującym na sensacyjnych i szokujących wiadomościach, które najlepiej się sprzedają.

Krwawa niedziela (napisana przez Ruckę z rysunkami Steve’a Liebera) wydaje się preludium do zamykającej tom tytułowej historii. Gotham po raz kolejny zawładnął chaos, który związany jest z uwolnieniem nad miastem siedmiu grzechów głównych. Detektywi Crispus Allen i Renee Montoya mają okazję „omówić” sprawę skorumpowanego technika Jimmy’ego Corrigana, co do sposobu rozwiązania której mają różne opinie.

Gotham Central 4 Corrigan 1 Gitarą Rysowane

Finałowa opowieść (napisana wspólnie przez Brubakera i Ruckę, z rysunkami Kano i Stefano Gaudiano) stanowi mocne zamknięcie serii. Próba aresztowania skorumpowanego technika kryminalistycznego Corrigana okazuje się tragiczna w skutkach. Czy policjantom z Wydziału Poważnych Przestępstw uda się udowodnić, że Corrigan stał za zabójstwem kilku policjantów? Czy w skorumpowanym Gotham jest miejsce na sprawiedliwość? Odpowiedzi na te pytania nie są oczywiste, a scenarzyści znakomicie rozgrywają tę brutalną i pełną pesymizmu opowieść, którą czyta się jednym tchem.

Grono rysowników serii opuścił Michael Lark, jednak nie wpłynęło to na graficzny poziom ostatniej części Gotham Central. Rysunki Kano, Steve’a Liebera oraz Stefano Gaudiano znakomicie wkomponowały się w stylistykę całej serii. Stworzyli oni znakomitą oprawę graficzną ostatniego tomu serii, a ich rysunki sugestywnie oddają klimat opowieści.

Gotham Central 4 Corrigan 2 Gitarą Rysowane

Corrirgan to godny finał tak znakomitej serii jaką jest Gotham Central. Autorzy serii do końca zaskakują, oferując czytelnikom emocjonalną huśtawkę oraz nieoczywiste rozwiązania fabularne. Jednak tym, co decyduje o sile tej serii, są postaci policjantów pracujących w Wydziale Poważnych Przestępstw. Scenarzystom udało się stworzyć bohaterów z krwi i kości, obdarzonych słabościami, zmagających się z nimi i z urokami pracy w cieniu Nietoperza, a przede wszystkim po prostu ludzkich. Szkoda, że to już koniec opowieści o ich losach.


Gotham Central, t. 4: Corrigan (Gotham Central Book Four: Corrigan), scen. Ed Brubaker, Greg Rucka (scen.), rys. Kano, Steve Lieber, Stefano Gaudiano (rys.), tłum. Jacek Drewnowski, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.