Gitarą: Memories of Machines, Red Sand, Roman Dragoun

Memories_of_Machines_Warm_Winter_okladkaMemories of Machines to projekt stworzony przez dwóch znakomitych muzyków. Tim Bowness (No-Man, Henry Fool) oraz Giancarlo Erra (Nosound) powołali go do życia w 2006 roku. Muzycy nagrali pod tym szyldem jak na razie jeden studyjny album „Warm Winter” (2011). Debiut projektu Memories of Machines to fantastyczny, melancholijny album o niesamowitym klimacie. Bowness i Erra osiągnęli wyżyny swych kompozytorskich umiejętności. Stylistycznie płyta przypomina dokonania macierzystych formacji obu muzyków, a trochę także dzieła Stevena Wilsona, który pojawił się na albumie. Poza nim na płycie można usłyszeć tak znamienitych gości jak: Jim Matheos (Fates Warning), Robert Fripp (King Crimson) czy Peter Hammill (Van Der Graaf Generator). Po ten album po prostu trzeba sięgnąć i dać mu się pochłonąć.

Red_Sand_Cinema_du_Vieux_Cartier„Cinema Du Vieux Cartier” (2013) to szósty studyjny album kanadyjskiego zespołu Red Sand, kierowanego przez gitarzystę Simona Carona (gitary i instrumenty klawiszowe). Obok lidera w nagraniu „Cinema Du Vieux Cartier” udział wzięli: Steff (Stéphane Dorval, śpiew), Pennsylia Caron (pianino, instrumenty klawiszowe), Mathieu Rosselin (bas) oraz Danny Robertson (bębny). Muzyka grana przez Red Sand wydaje się nie zmieniać. To wciąż klasyczny rock neoprogresywny klimatem osadzony w stylistyce wczesnego Marillionu ery Fisha. Muzyka Red Sand to połączenie pięknych melodii oraz fantastycznego, melancholijnego brzmienia gitary lidera formacji. Z kolei teksty zamieszczone na „Cinema Du Vieux Cartier” tworzą opowieść o przemyśle filmowym. Płyta, której ciężko przestać słuchać.

https://www.youtube.com/watch?v=_ev8LprqJwQ

Roman_Dragoun_Piano_okladkaRoman Dragoun, muzyk rodem z Czech, śpiewa, gra na gitarze oraz na pianinie. Był członkiem takich zespołów jak Stromboli, T4, Progres 2 czy Futurum. Płyta „Piano” (2012) zawiera muzykę wyciszoną, głównie na głos i fortepian. Albumu słucha się znakomicie, zwłaszcza przy przygaszonym świetle z lampką wina. Piętnaście składających się na to wydawnictwo utworów powoli wciąga słuchacza w swój świat, z którego trudno się wydostać. A prawie na końcu tego wydawnictwa znajduje się cudowna wersja utworu Zdroj.

https://www.youtube.com/watch?v=lV3diQe1JO0


Memories of Machines, Warm Winter, Kscope, 2011.

Red Sand, Cinema Du Vieux Cartier, Red Sand Music, 2013.

Roman Dragoun, Piano, FT Records, 2012.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.