Gitarą: Arcade Messiah, CETI, Dawn
Arcade Messiah to solowy projekt John Bassetta, muzyka znanego z grupy KingBathmat. Debiutancka płyta zatytułowana po prostu „Arcade Messiah” jest albumem całkowicie instrumentalnym. Muzycznie jest to wydawnictwo dość trudne do zaszufladkowania, ale taki powinien być prawdziwy rock progresywny. Wiodąca rola na albumie przypada mocnym gitarowym brzmieniom. To one budują klimat tego wydawnictwa. Muzykę zamieszczoną na „Aracde Messsiah” można określić mianem eksperymentalnego rocka progresywnego wzbogaconego wieloma elementami psychodelicznymi oraz akustycznymi momentami. To bardzo interesujące wydawnictwo, jednak trzeba dać sobie chwilę na oswojenie się z nim. Jeśli chcecie się do tej płyty szybko przekonać, to zacznijcie od dwóch kompozycji: The Most Popular Form Of Escape, czy Your Best Line Of Defence Is Obscurity. A już za kilka dni premiera drugiej płyty Aracde Messsiah.
Działalność zespołu CETI stanowi ważny fragment historii polskiej rockowej i metalowej sceny. Formacja istnieje od 1989 roku i dość regularnie wydaje kolejne albumy. „Brutus Syndrome” to płyta wydana w dwudziestym piątym roku istnienia formacji, a na dodatek to dzieło bardzo udane. Zawartość muzyczna tego wydawnictwa jest dość konserwatywna, ale paradoksalnie na tym właśnie polega siła „Brutus Syndrome”. Dostajemy kawał solidnego hard rockowego i heavy metalowego grania oraz charakterystyczny śpiew Grzegorza Kupczyka. Niby nie ma niespodzianek, ale satysfakcja gwarantowana.
Szwajcarski zespół Dawn powstał w 1996 roku. Po okresie koncertowania i kształtowania się składu formacji, przyszedł wreszcie czas na debiutancki album. Ukazał się on w 2007 roku i nosił tytuł „Loneliness”. Aż siedem lat przyszło czekać na ich drugą płytę. Album „Darker” jest wydawnictwem dla fanów klasycznego rocka progresywnego, czy nawet symfonicznego. Muzyka nagrana przez Juliena Vuataza (bas), Nicolasa Gerbera (instrumenty klawiszowe), René Degoumoisa (śpiew i gitary) oraz Manu Lindera (bębny) osadzona jest w klimatach lat siedemdziesiątych. Jeśli lubicie brzmienie zespołów takich jak Genesis, Van der Graaf Generator czy Caravan to muzyka Szwajcarów jest w sam raz dla was. Na początek polecam zapoznać się najdłuższą kompozycją pochodzącą z płyty „Darker” zatytułowaną 8945.
Arcade Messiah, Arcade Messiah, John Bassett/Stereohead Records, 2014.
CETI, Brutus Syndrome, Metal Mind Productions, 2014.
Dawn, Darker, The Laser’s Edge, 2014.