Frnck: To dopiero początek

Frnck tom 1 To dopiero początek! Imaginaria

Komiksów dla młodzieży pojawia się na naszym rynku coraz więcej. Kolejną serią, która trafiła do księgarń jest Frnck. Tytuł niby dziwny, ale dość łatwo zgadnąć, co oznacza. Jednak przed głównym bohaterem tego komiksu stoi zadanie, które może okazać się niezwykle skomplikowane.

Frnck tom 1 To dopiero początek! Okładka ImaginariaFranck to trzynastoletni wychowanek sierocińca, który pragnie poznać tajemnicę swojego pochodzenia. Nie jest zainteresowany trafieniem do kolejnej rodziny adopcyjnej. Zresztą, jego doświadczenia w tym zakresie, są niezbyt pozytywne. Kiedy nadarza się okazja ucieka z sierocińca z jednym celem: odnaleźć rodziców, którzy, jak dotąd sądził, nie żyją. Jego wyprawa nabiera jednak zupełnie nowego wymiaru, kiedy trafia do czasów prehistorycznych. Jak się odnaleźć w świecie, który ładnie wygląda tylko na wizualizacjach w podręczniku historii? Czy uda mu się przetrwać i powrócić do współczesnego świata?

Sam pomysł serii do najbardziej oryginalnych nie należy. Konfrontacja głównego bohatera z zamierzchłą przeszłością albo dziczą to nic nowego. Jednak w wykonaniu twórców komiksu Frnck pomysł ten sprawia całkiem sporo frajdy. Autorzy oferują mieszankę szalonej przygody oraz humoru, który powinien rozbawić nawet największych ponuraków. Główny bohater miota się próbując zrozumieć rzeczywistość, w której nagle się znalazł. Nie wie, co jest bezpieczne, a kontakt z czym może okazać się śmiertelnie groźny.

Oliver Bocquet i Brice Cossu pokazują świat, w którym technologia z dwudziestego pierwszego wieku do niczego się nie przyda. Stanowi on zresztą powód, dla której Franck znalazł się w prehistorycznym świecie. Autorzy nabijają się z nadmiernej ufności w dobrodziejstwa nowoczesnej technologii. Z przymrużeniem oka portretują młodych, którzy niczym małe zombiaki wpatrzone są w ekrany smartfonów.

Frnck tom 1 To dopiero początek! Plansza Imaginaria

Rysunki Brice’a Cossu sprawnie niosą opowieść. Jego styl lawirujący pomiędzy realizmem a cartoonowością dobrze pasuje do humorystycznej opowieści. Drobne przerysowania wzmacniają komiczny wymiar opowieści.

Komiks To dopiero początek zapowiada sympatyczną czytelniczą przygodę. Akcja, humor i szalona przygoda powinny przykuć uwagę odbiorców. Przed nami jeszcze sześć tomów, a prace nad nowymi trwają.


Frnck, t. 1: To dopiero początek (Frnck 1. Le début de commencement), scen. Oliver Bocquet, rys. Brice Cossu, przeł. Agata Cieślak, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.