Franck Carducci, „Torn Apart” (2015)

Franck_Carducci_Torn_Apart_okladkaWydanym w 2011 roku debiutanckim albumem „Oddity” multiinstrumentalista Franck Carducci wysoko ustawił sobie muzyczną poprzeczkę. Debiut muzyka grającego między innymi na basie, pianinie, gitarach, czy bębnach nawiązywał stylistycznie do dokonań klasyków rocka progresywnego. Jednak zawarte na nim kompozycje naznaczone były unikalnym stylem kompozytora.

„Torn Apart” stanowi pod tym względem muzycznym logiczną kontynuację stylistyki zapoczątkowanej na debiutanckim albumie. W tworzonych przez Carducciego utworach słychać echa muzyki takich zespołów jak Genesis, Yes, czy King Crimson. Obok tych brzmień na „Torn Apart” słychać też fascynację klasycznym hard rockiem. Dzięki temu płyta brzmi mocniej, żeby nie powiedzieć bardziej rockowo.

Na „Torn Apart” Carducci często zestawia ostrzejsze partie z bardziej subtelnymi, delikatnymi brzmieniami. Słychać to już w otwierającym płytę dziesięciominutowym Torn Apart, jednak najlepiej ten zabieg wypada w Mr. Hyde & Dr. Jekyll, co dodatkowo podkreśla wymowę tekstu utworu.

„Torn Apart” wydaje się być też płytą bardziej różnorodną. Więcej na niej krótszych, bardziej piosenkowych utworów, obdarzonych urokliwymi melodiami. Nie brak też bardziej rozbudowanych utworów jak A Brief Tale of Time czy zamykający album Artificial Paradises. W obu tych kompozycjach wiele się dzieje. Trzecia część (2078: Möbius Trip) pierwszej z nich wypełniona jest elektronicznymi i dźwiękowymi eksperymentami, Z kolei utwór Artificial Paradises to klasyczny rock symfoniczny, pełen pięknych instrumentalnych pasaży.

Płytę zamyka bonusowy School z repertuaru Supertramp, który wykonany jest ze zbytnim szacunkiem dla oryginału. Ponadto na w drugim z zamieszczonych płycie utworów możemy usłyszeć gitarę Steve’a Hacketta.

„Torn Apart” to bardzo udany album. Można zaryzykować stwierdzenie, że Franck Carducci nagrał album odrobinę lepszy od debiutu. Płyta godna uwagi.

Utwory

1. Torn Apart (10:17)
2. Closer to Irreversible (4:49)
3. Journey Through the Mind (8:00)
4. Artificial Love (2:09)
5. A Brief Tale of Time (12:36)
I. The Quest
II. Higher and Higher
III. 2078: Möbius Trip
IV. Back to Reality
6. Girlfriend for a Day (1:52)
7. Mr. Hyde & Dr. Jekyll (6:15)
8. Artificial Paradises (14:09)
9. School (bonus track, Supertramp cover) (5:40)

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.