Dekalog: Rękopis / Fatwa

Dekalog tom 1 Gitarą Rysowane

Religia stanowi zarówno zbawienie, jak i przekleństwo narodów, czy jednostek. Z jednej strony oferuje drogę samodoskonalenia opartą na preferowanym systemie wartości, z drugiej może stać się narzędziem społecznej i politycznej opresji, kiedy zostanie wprzęgnięta w rozgrywki o władzę. Różne interpretacje religijnych pism były fundamentem niejednego krwawego konfliktu. A jeśli znane ludzkości prawa religijne są tylko przeinaczeniem ich właściwego brzmienia? Wokół takiego założenia budują opowieść twórcy dziesięcioczęściowej serii Dekalog.

Dekalog tom 1 Okładka Gitarą RysowaneW pierwszym tomie polskiej edycji serii możemy przeczytać otwierające ją dwa albumy: Rękopis i Fatwa. Scenarzystą całej serii Dekalog jest Frank Giroud, z kolei każdy z tomów oryginalnego wydania ilustrował inny rysownik. Każdy z tomów stanowi ilustrację jednego z przykazań znajdujących się w niezwykłej, tajemniczej księdze, jaką jest Nahik. Życie tych, którzy się z nią zetknęli, zmieniało się, nie zawsze na lepsze. Poszczególne części wydają się oddzielnymi opowieściami, jednak są ze sobą splecione.

W Rękopisie Nahik trafia do Simona Broemecke, redaktora i tłumacza, który marzy o literackiej karierze oraz odzyskaniu ukochanej. Zafascynowany księgą przygotowuje jej tłumaczenie, a splot wypadków i pragnień sprawia, że publikuje ją pod swoim nazwiskiem. Wszystko wydaje się iść dobrze, aż do momentu, w którym pojawiają się osoby zainteresowane nietypowym skorzystaniem z jego sukcesu. Jednocześnie w Glasgow szaleje seryjny morderca, którego motywy zbrodni nie są znane. Życie Simona nigdy nie będzie takie samo.

Dekalog tom 1 1 Gitarą Rysowane

Bohaterem Fatwy, drugiego tomu Dekalogu, jest Merwan Khadder, młody Francuz pochodzenia arabskiego, który zmaga się z bezrobociem, poczuciem krzywdy na tle rasowym, jednocześnie ulegają wpływom radykalnej organizacji fundamentalistycznej. Przypadkiem spotyka on obłożonego Fatwą pisarza Halida Rizę, za którego głowę wyznaczono wysoką nagrodę. Merwan postanawia wykonać wyrok, jednak kontakt z pisarzem, którego powieść zainspirował Nahik, stanie się początkiem religijnej ewolucji głównego bohatera, który zacznie konfrontować swoją wiarę z podszeptami serca i rozumu.

Tworzenie opowieści o religijnym charakterze wymaga od twórców dużej delikatności, poruszają się oni bowiem w bardzo wrażliwej tematyce. Frank Giroud zdaje się dostrzegać wszelkie trudności związane z tematyką swojego komiksu, z wyczuciem snując wspomniane powyżej opowieści. Stawia swoich bohaterów wobec etycznych dylematów, które zmuszają ich do przewartościowania ich dotychczasowych postaw. Katalizatorem zmian w ich życiu jest Nahik, którego lektura pozwala im dostrzec swoje życie w szerszej perspektywie, a także zmierzyć się z lękami i problemami. Nie zawsze jednak ich życie zmieni się na lepsze, czasem za swoje czyny będą musieli ponieść wysoką cenę.

Dekalog tom 1 2 Gitarą Rysowane

Siłą Dekalogu Franka Giroud są dobrze naszkicowani bohaterowie, którym daleko do ideału. Każdy z nich nosi w sobie wiele lęków, niezrealizowanych ambicji, czy poczucia krzywdy. Z drugiej strony pragną oni odnaleźć swoją drogę w życiu, cieszyć się szczęściem i spokojem. Zarówno Simon, jak i Merwan oraz cała galeria postaci drugoplanowych, to ludzie z krwi i kości, których losy śledzimy z autentycznym zainteresowaniem.

Rysunki do Rękopisu stworzył Béhé, którego pozornie chaotyczna kreska doskonale oddaje klimat opowieści, a także emocje bohaterów. Z kolei Giulio De Vita rysuje Fatwę realistyczną kreską, która znakomicie oddaje dynamikę historii Merwana.

Dekalog Franka Giroud i współpracujących z nim rysowników, to pozycja dla czytelników lubiących nieoczywiste, pobudzające do refleksji historię. Autorzy mieszają literackie gatunki tworząc z nich przejmującą, a zatem mądrą opowieść o zmaganiach z własnymi słabościami i aspiracjami.


Dekalog, t. 1: Rękopis / Fatwa (Le Decalogue: Tome 1 – Le Manuscrit, Tome 2 – La Fatwa), scen. Frank Giroud, rys. Béhé, Giulio De Vita , tłum. Wojciech Birek, Scream Comics, Łódź 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.