Corto Maltese: Przygody etiopskie
Piąte spotkanie z nieustannie poszukującym przygód marynarzem Corto Maltese zabiera nas w pustynne afrykańskie rejony. Przygody etiopskie zawierają cztery opowieści, które pełna są niesamowitych, czasem wręcz nie z tego świata, wydarzeń rozgrywających się realiach kontynentu rozdzieranego przez wojnę, którą toczą państwa trzymające Afrykę w kolonialnej zależności.
Pierwsza z zamieszczonych w albumie opowieści W imię Allaha Miłosiernego Litościwego! wprowadza czytelników w afrykańskie realia. Od wyniku prowadzonej przez Europejczyków wojny zależy bowiem życie młodego księcia Sauda, więzionego przez wuja Abdula, którego polityczne ambicje są równie wielkie, co gotowość do poświęcenia życia członka rodziny. Corto stanowi część trzyosobowej drużyny, która ma ocalić młodego księcia.
W Ciosie łaski Corto Maltese spotyka na swojej drodze kapitana Brandta, któremu zdaje się ciążyć niezbyt chlubna przeszłość. Afrykańska służba jest swego rodzaju odkupieniem, jednak brak szacunku dla lokalnych realiów może okazać się dla brytyjskiego żołnierza tragiczny.
Trzecia z zamieszczonych w tomie opowieść I inne Romeowie, i inne Julie zabiera czytelników w nieco bardziej mistyczne rejony. Spotkany przez Corto Maltese i towarzyszącego mu wojownika Cusha czarownik Samael ma wobec protagonisty swoje plany. Ponadto Corto musi zapobiec plemiennej wojnie, której wywołanie okazuje się być motywowane chciwością Europejczyka.
Ostatnia z zamieszczonych w albumie opowieści to Ludzie-lamparty znad Rufidżi. Corto Maltese ma okazje poznać afrykańskie rozumienie sprawiedliwości. Europejska wojna, pragnienie wzbogacenia się popychają wielu do zbrodni, a Corto Maltese po raz kolejny musi pokazać, że jego cynizm jest tylko maską dla wyznawanego kodeksu wartości.
W pierwszych trzech z historii zebranych w tomie Przygody etiopskie głównemu bohaterowi towarzyszy wspominany wcześniej wojownik z plemienia Danakilów, Cush. Relacja tej dwójki, od wrogości poprzez szacunek do swoistej przyjaźni, wzbogaca wszystkie opowieści z ich udziałem. Bohaterów łączy realistyczne spojrzenie na świat, pełne dystansu, a w przypadku Corto z domieszką ironii. Kulturowa odmienność stanowi z czasem coraz mniejszą barierę, którą zastępuje wzajemne zrozumienie i akceptacja.
Hugo Pratt, obok atrakcyjnych przygód głównego bohatera, pokazuje także skutki europejskiej kolonizacji afrykańskiego kontynentu. Przygody etiopskie pełne są obrazów plemiennych konfliktów, które często były animowane, bądź wykorzystywane, przez kolonizatorów, bądź też indywidualne ambicje przybyszów z Europy. Rzucony w krąg wojennych wydarzeń Corto, pomimo chęci pozostania niezaangażowanym, musi często opowiedzieć się po jednej ze stron.
Piąty tom przygód Corto Maltese to wciągająca lektura, która intryguje zarówno od strony fabularnej, jak i graficznej, ale to ostatnie to w przypadku tej serii standard. Przygody etiopskie zmuszają też do refleksji odnośnie konsekwencji kolonializmu dla ludów Afryki.
Corto Maltese, t. 5: Przygody etiopskie (Corto Maltese, vol. 5, Les Éthiopiques), scen. i rys. Hugo Pratt, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2018.
Recenzje poprzednich tomów znajdziecie tu:
1. Opowieść słonych wód
2. Pod znakiem Koziorożca
3. Zawszę trochę dalej
4. Przygody celtyckie
2 komentarze
[…] 1. Opowieść słonych wód 2. Pod znakiem Koziorożca 3. Zawszę trochę dalej 4. Przygody celtyckie 5. Przygody etiopskie […]
[…] słonych wód 2. Pod znakiem Koziorożca 3. Zawszę trochę dalej 4. Przygody celtyckie 5. Przygody etiopskie 6. Corto Maltese na Syberii7. Baśń […]