Corto Maltese: Ekwatoria

Corto Maltese tom 14 Ekwatoria Imaginaria

Z mroźnej kanadyjskiej północy do środkowej Afryki przerzucają głównego bohatera swojej opowieści kontynuatorzy dzieła Hugo Pratta. Ekwatoria to drugi tom komiksowej serii Corto Maltese tworzonej przez Juana Díaz Canalesa oraz Rubena Pellejero. Wielbicielom opowieści o szukającym przygód marynarzu ten tom powinien przypaść do gustu.

Corto Maltese tom 14 Ekwatoria Okładka ImaginariaCorto Maltese po raz kolejny poszukuje skarbu. Tym razem jest nim „zwierciadło” księcia Jana, legendarnego władcy, który panował w miejscach bliżej nieznanych. Jego wyprawa rozpocznie się w Wenecji, a zakończy się w dżunglach Afryki Równikowej. Niejako po drodze Corto odwiedzi także Egipt, gdzie wpadnie w sam środek politycznych sporów. Pozna także Winstona Churchilla, polityka bez większej przyszłości, jak sądzą brytyjskie elity. Przygody zdają się imać uroczego awanturnika.

Juana Díaz Canales i Ruben Pellejero wspaniale kontynuują klimat opowieści, do którego przyzwyczaił czytelników Hugo Pratt. Udało im się znakomicie wpisać w świat, który legendarny autor powołał do życia. Podobnie jak u Pratta opowieść osadzona jest w burzliwym kontekście historycznym, a losy rzucają bohaterów w miejscach utrwalonych bądź rodzących się konfliktów.

Poza przygodową opowieścią Ekwatoria oferuje także możliwość przyjrzenia się kolonialnej polityce mocarstw oraz jej konsekwencjom. Kolonialne jarzmo nieuchronnie rodzi opór, a to z kolei prowadzi do resentymentów, przemocy i wojen. Warto o tym przypominać, gdyż blizny ery kolonialnej nie wszędzie się zabliźniły, o ile w ogóle jest to w pełni możliwe.

Corto Maltese tom 14 Ekwatoria 1 Imaginaria

Rysunki Rubena Pellejero wydają się pochodzić wprost ze szkicownika Hugo Pratta. Nie ma w tym stwierdzeniu zarzutu, a raczej docenienie pieczołowitości z jaką rysownik kontynuuje graficzną opowieść w stylu, do którego przywykli czytelnicy.

Czternasty tom przygód Corto Maltese to znakomita lektura. Ekwatoria zapewnia wszystko to, co podobało się fanom tej komiksowej serii. Mam nadzieję, że na kolejny tom nie będziemy musieli długo czekać na naszym rynku.


Corto Maltese, t. 14: Ekwatoria (Corto Maltese 14: Equatoria), scen. Juan Díaz Canales , rys. Rubén Pellejero, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

1 Odpowiedź

  1. 8 października 2021

    […] jego nieznane przygody, które uzupełniają naszą wiedzę o Corto Maltese. Tarowean to kolejny po Ekwatorii tom komiksowej serii Corto Maltese tworzony przez Juana Díaz Canalesa oraz Rubéna Pellejero. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.