Corto Maltese: Baśń wenecka

Corto Maltese 7 Baśń wenecka Gitara Rysowane

Wenecja to niezwykle urokliwe miejsce stanowiące znakomitą scenerię dla pełnych przygód opowieści. Nic więc dziwnego, że los rzucił tam niestudzonego poszukiwacza przygód Corto Maltese. Baśń wenecka to opowieść o poszukiwaniu skarbów w miejscu, w którym magia miesza się z rzeczywistością

Corto Maltese 7 Baśń wenecka Okładka Gitara RysowaneRok 1921 dobiega końca. Kolejnym przystankiem w podróżach Corto Maltese okazuje się Wenecja. Bohater przybył do niej w poszukiwaniu magicznego klejnotu króla Salomona. Odnalezienia skarbu nie ułatwiają enigmatyczne wskazówki pozostawione przez przyjaciela Corto, zmarłego przed laty angielskiego pisarza. Poszukujący klejnotu bohater będzie musiał poradzić sobie z wieloma trudnościami. Na jego drodze staną weneccy masoni, zwolennicy autonomii miasta oraz niezwykła heroina. Jednak podczas swojej misji spotka też licznych sojuszników, którzy pomogą mu nie raz wyjść z opresji.

Baśń wenecka zawiera elementy, za które czytelnicy pokochali opowieści o Corto Maltese. Jest w niej akcja osadzona w historycznych, choć potraktowanych bez nadmiernego pedantyzmu, realiach. Nie brak tajemnicy, której musi stawić czoła główny bohater. Pojawia się także femme fatale, która stanie na drodze Corto. Pratt po raz kolejny zabiera czytelników w podróż na granicę rzeczywistości i tego, co magiczne, pozwalając narracji rozwijać się w najbardziej nieprzewidzianych kierunkach. Opowieść wciąga, a do tego zabiera w podróż po pełnych uroku weneckich uliczkach i placach, z których każde ma swoją historię.

Corto Maltese 7 Baśń wenecka 1 Gitara Rysowane

Wizualnie Baśń wenecka zawiera wszystko, co najlepsze w stylu rysowania Hugo Pratta. W tworzonych przez niego kadrach jest miejsce zarówno na urokliwe pejzaże, dynamiczną akcję, jak i oniryczne, rysowane zdecydowanie swobodniej, wizje. Wenecja z jej pełnymi tajemnic miejscami znakomicie prezentuje się na stronnicach komiksu Pratta.

Siódmy tom przygód Corto Maltese urzeka momentami onirycznym charakterem oraz tajemnicą kryjącą się w weneckich zaułkach. Baśń wenecka wciąga, choć śledzenie różnych wersji losów poszukiwanego przez Corto artefaktu może czasem powodować konfuzję. Wielbiciele opowieści o niezwykłym poszukiwaczu przygód powinni być usatysfakcjonowani.


Corto Maltese, t. 7: Baśń wenecka (Corto Maltese, vol. 7, Fable de Venise), scen. i rys. Hugo Pratt, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2018.


Recenzje poprzednich tomów znajdziecie tu:

1. Opowieść słonych wód
2. Pod znakiem Koziorożca
3. Zawszę trochę dalej
4. Przygody celtyckie
5. Przygody etiopskie
6. Corto Maltese na Syberii

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.