Cedryk. Ciepło, cieplej… zimno!

Cedryk Ciepło, cieplej... zimno! Imaginaria

Życie młodego człowieka bywa pełne niespodzianek. Czasem wszystko idzie dobrze, a czasem przeszkody zdają się piętrzyć. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Życie potrafi zaskakiwać, ale Cedryk, tytułowy bohater nowej serii wydawanej w ramach linii wydawniczej Komiksy są super!, i jego rodzina potrafią dać sobie radę.

Cedryk Ciepło, cieplej... zimno! Okładka ImaginariaCedryk uczęszcza do podstawówki. Jest mistrzem psot, choć czasem wyłącznie przez przypadek. Jego celem jest dorosłość, a bardziej przyziemnym zdobycie serca uroczej Chen. Mieszka z rodzicami i dziadkiem, który ciągle dogryza zięciowi, zresztą z wzajemnością. Typowa francuska rodzina z klasy średniej mieszkająca na przedmieściach, której codzienna egzystencja poddawana jest różnym wyzwaniom.

Komiksowa seria autorstwa scenarzysty Raoula Cauvina i rysownika Laudeca stanowi znakomitą czytelniczą przygodę. W pierwszym tomie polskiego wydania znajdziemy czwarty, piąty i szósty tom oryginalnej serii. Każdy z nich składa się z kilku lub kilkunastu krótszych historii, z których wiele ogranicza się do jednej planszy.

Główna osią akcji są oczywiście perypetie Cedryka, który równie łatwo wpada w tarapaty, co z nich wychodzi. Jednak równoprawnymi bohaterami serii są członkowie rodziny głównego bohatera. Przyjaciela Cedryk znajduje zwłaszcza w osobie dziadka, którego poczucie humoru i wynikający z życiowego doświadczenia dystans równoważą czasem zbyt emocjonalne reakcje jego rodziców.

Cedryk Ciepło, cieplej... zimno! Plansza Imaginaria

Cedryk to także opowieść o rodzinie, która mierzy się z codziennymi problemami, opowiedziana z humorem i dużym wyczuciem. Cartoonowe rysunki Laudeca świetnie pasują do konwencji opowieści. Poza tym autorzy znakomicie potrafią ogrywać społeczne stereotypy. Gdybym miał wskazać swoją ulubioną opowieść o Cedryku to wybór padłby na Co jeży włos na głowie? otwierającego tom albumu Tata umie wszystko.

Tom Cedryk. Ciepło, cieplej… zimno! zapowiada udaną przygodę z komiksem dla młodszych czytelników. Jest to jednak ten rodzaj dzieła do nich adresowanego, przy którym równie dobrze będą bawili się dorośli.


Cedryk. Ciepło, cieplej… zimno! (Cédric: 4. Papa a de la classe; 5. Quelle mouche le pique?; 6. Chaud et froid), scen. Raoul Cauvin, rys. Laudec, tłum. Maria Mosiewicz, Komiksy są super!, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.