Cartographer, „A Sea of Sunshine” (2014)

Cartographer A Sea of Sunshine

Holenderski zespół Cartographer powstał w 2010 roku w Tilburgu. Rok później ukształtował się jego pełen skład. 15 października 2012 roku zespół wydał swoją pierwszą EP-kę „Cartographer”. Inspiracją dla zmieszczonych na niej utworów była koncepcja doktor Elisabeth Kübler-Ross opisująca pięć stanów psychicznych, które przechodzi człowiek doświadczający tragedii lub muszący oswoić się z myślą o nieuleczalnej chorobie.

Debiutancki album zespołu Cartographer zatytułowany „A Sea of Sunshine” ukazał się 26 września 2014 roku. Został on nagrany w składzie: Milan Roerdink (gitary), Marvin Roerdink (gitary), Yoep de Ligt (gitary), Desmond Kuijk (bas), Bart den Ouden (bębny). Tego ostatniego, już po premierze albumu, zastąpił w zespole Yuma van Eekelen.

„A Sea of Sunshine” składa się z dziewięciu instrumentalnych, w większości dość rozbudowanych, kompozycji. Zanim znalazły się na płycie, zostały sprawdzone na koncertach i dokładnie doszlifowane w studio. Jak twierdzą sami muzycy, muzyka na tej płycie jest bardziej optymistyczna, niż na poprzedzającej ją EP-ce. Można się z tym zgodzić, choć dostrzega się to dopiero po pewnym czasie obcowania z debiutanckim albumem Cartographer. Pod względem brzmienia płyta przypomina mi trochę album „Earthshine” zespołu Tides from Nebula.

Muzyka zamieszczona na „A Sea of Sunshine” wymaga od słuchacza pewnego skupienia. Wiele się w niej dzieje, momenty spokojniejsze przeplatane są bardziej niepokojącymi lub zdecydowanie dynamiczniejszymi fragmentami. Kompozycje płynnie przechodzą jedna w drugą sprawiając wrażenie części większej całości. Trudno tu wyróżnić lepsze lub gorsze utwory, gdyż debiut zespołu Cartographer to wydawnictwo bardzo równe. Mnie najbardziej w pamięci zapadły We’ve Come a Long Way oraz zamykający płytę 17:04 – Now Yours, Not Ours, Not Mine.

„A Sea of Sunshine” to bardzo udany debiut holenderskiego zespołu. Muzycy nagrali spójny, urokliwych dźwięków album, który zdaje się zyskiwać na wartości z każdym kolejnym przesłuchaniem. Mam nadzieję, że ich kolejne wydawnictwo będzie równie udane.

Utwory:

1. Intro (3:07)
2. Revision (6:43)
3. We’ve Come a Long Way (7:00)
4. […] (2:43)
5. …Here’s to You (9:07)
6. Satao’s Bane (6:50)
7. A Sea of Sunshine, but None for You (8:40)
8. Built with Blood and Fears and Tears (2:12)
9. 17:04 – Now Yours, Not Ours, Not Mine (9:15)

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.