Kim był Leonardo da Vinci?

kim_byl_leonardo_da_vinci_okladkaKtóż nie zna Leonarda da Vinci? Włoski artysta i wynalazca, a przede wszystkim wizjoner, stał się trwałą częścią europejskiej kultury, tej wysokiej, jak i popularnej. O sporach wokół książki Kod Leonarda da Vinci Dana Browna słyszał chyba każdy. Książka Roberty Edwards należy jednak do nieco innej kategorii. Jej zadaniem jest bowiem zainteresowanie postacią renesansowego artysty młodego czytelnika.

Autorka Kim był Leonardo da Vinci? pokazuje najważniejsze momenty w barwnym życiu artysty oraz analizuje najważniejsze dokonania Leonarda da Vinci. Edwards zgrabnie pokazuje drogę ubogiego, acz genialnego, chłopca do obfitującej w wyzwania, nie tylko artystyczne, kariery.

Życie Leonarda da Vinci zostało ukazane w kontekście zachodzących w ówczesnym świecie zmian. W tamtych czasach pozbawionemu rodzinnego wsparcia człowiekowi, trudno było uzyskać wyższy status społeczny. Włoski artysta, dzięki swoim talentom oraz wyobraźni wykraczającej poza własne czasy, był w stanie zmienić swoje położenie. Roberta Edwards dużo miejsca poświęca wynalazkom i eksperymentom Leonarda, których stworzenie i użytkowanie stawało się możliwe w kolejnych wiekach. Niektóre czekają na realizację do dziś.

Kim był Leonardo da Vinci? to nie tylko tekst. Mocno stroną książki są ilustracje oraz schematy (autorstwa True Kelley), które pokazują najważniejsze dzieła i dokonania Leonarda da Vinci. Nie zabrakło też ramek wyjaśniających najważniejsze pojęcia i zagadnienie dotyczące epoki, choć w wersji cyfrowej czytało się je niezbyt wygodnie.

Robercie Edwards zabrakło podczas pisania trochę luzu i humoru. Ze względu na ten brak lekkości czy większej liczby anegdot książka raczej nie przykuje uwagi dziecka, które nie było już wcześniej zainteresowane czy sztuką czy też historią tej epoki.

Biografia Leonarda da Vinci jest niezwykle ciekawa i obfituje w dramatyczne, ale i humorystyczne momenty. Autorka dobrze poradziła sobie z opisaniem życia najsłynniejszego człowieka renesansu językiem zrozumiałym dla młodszego czytelnika. Choć zabrakło w niej nieco polotu, można po nią bez obaw sięgnąć. Jest solidnym kompendium wiedzy, zawiera kalendarium epoki, pokazujące historyczne tło życia artysty, wprowadza także postaci kilku innych ważnych artystów. Uczestniczący w lekturze siedmiolatek zaopiniował książkę pozytywnie.


Roberta Edwards, Kim był Leonardo da Vinci? (Who Was Leonardo da Vinci?), przeł. Jan Hensel, seria: Wielcy i sławni, Prószyński i S-ka, Warszawa 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.