Broadchurch, sezon 1

Broadchurch_dvd_s1Jedenastoletni Danny Latimer zostaje znaleziony martwy na plaży w nadmorskiej miejscowości Broadchurch położonej w hrabstwie Dorset w południowo-zachodniej Anglii. Zbrodnia wstrząsa małą miejscowością, a prowadzone przez inspektorów Aleca Hardy’ego (David Tennant) i Ellie Miller (Olivia Colman) śledztwo utrudniają złożone relację pomiędzy mieszkańcami miasteczka. Wyjaśnieniu sprawy nie pomagają też trudne stosunki pomiędzy policjantami, a zwłaszcza niejasna przeszłość Hardy’ego. Jednocześnie rozwiązanie zagadki komplikują zainteresowane sprawą media.

Serial miał swoją premierę w marcu i kwietniu 2013 roku na brytyjskim kanale ITV. Cieszył się dużym zainteresowaniem widzów i krytyków, co przełożyło się na liczne Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej. Powstał także drugi sezon serialu, a trzeci został zapowiedziany.

Swój sukces serial zawdzięcza co najmniej kilku czynnikom. Zalicza się do nich bez wątpienia złożona kryminalna historia. Wykrycie sprawcy morderstwa okazuje się niezwykle trudne, zwłaszcza gdy mieszkańcy umiarkowanie chętnie współpracują z policją. Twórcy skutecznie mylą tropy, a kolejni podejrzani okazują się być niewinni. W labiryncie podejrzeń nie jest łatwo znaleźć prawdziwego sprawcę, zwłaszcza, że może być on zarówno członkiem lokalnej wspólnoty, jak i przybyszem z zewnątrz.

Twórcom serialu udało się znakomicie oddać klimat małego miasta, w którym każdy zna każdego i wie o nim wszystko. Scenarzyści pokazują, jak bardzo powierzchowna okazuje się ta wiedza i jak wiele poszczególne osoby są w stanie uczynić, by ich tajemnice nie zostały odkryte. Zbrodnia zapoczątkowuje proces stopniowego rozkładu, wydawałoby się poprawnych, stosunków pomiędzy mieszkańcami Broadchurch.

Dużym atutem serialu jest para głównych bohaterów, którzy nie darząc się zbytnią sympatią, próbują rozwikłać kryminalną zagadkę, a z drugiej strony ocalić co się da z lokalnej społeczności. Alec Hardy, który trafił do Broadchurch z bagażem nieudanego śledztwa, musi pozbierać się zarówno psychicznie, jak i fizycznie, żeby sprostać temu zadaniu. Ellie Miller musi współdziałać z inspektorem, którego przybycie zablokowało jej awans. Ponadto Hardy zdaje się nie uwzględniać lokalnego kontekstu, w który Miller jest zanurzona i być może nawet uwikłana w relacje z możliwymi podejrzanymi.

Mocną stroną seriali jest też obszerna galeria wiarygodnych bohaterów drugoplanowych. Postaci są z krwi i kości, a motywacje ich działań nie budzą wątpliwości. Obserwując ich interakcje, możemy dokładnie poznać miasteczko i nieformalne zasady w nim rządzące.

Istotną kwestią poruszaną w serialu jest rola mediów i zakres ich ingerencji w prowadzone przez policję śledztwo. Media wydają się bowiem bardziej zainteresowane wynikami sprzedaży i praniem lokalnych brudów niż rozwikłaniem zagadki morderstwa jedenastolatka. Ich działania doprowadzają w końcu do tragedii, jednak nie zmienia to ich działania w znaczący sposób.

Durdle_Door_Dorset_EnglandNadmorskie pejzaże, pięknie portretowane przez operatorów, perfekcyjnie wprowadzają w klimat życia w sennym nadmorskim miasteczku. Oglądając znakomite, klimatyczne zdjęcia można niemalże poczuć klimat Broadchurch na własnej skórze. Strona wizualna serialu jest prawdopodobnie jego największym atutem. Plastyczność kreowanych obrazów na długo zapada w pamięć.

Broachchurch to znakomity serial, który bezwzględnie trzeba obejrzeć. Świetny wizualnie, z intrygującą zagadką kryminalną, wiarygodnymi bohaterami i nieoczekiwanym finałem. Akcja nie toczy się w nim tak szybko, jak w amerykańskich serialach kryminalnych, ale to jest jego zaletą. Dzięki temu możemy spokojnie poznać świat serialu oraz próbować, bez nadmiernego pośpiechu, rozwiązać kryminalną zagadkę. Spokojna narracja umożliwiła autorom wykreowanie atmosfery, trochę klaustrofobicznej, która jednak przyciąga przed ekran. Ciekaw jestem czy amerykańskiemu remake’owi (zatytułowanemu Gracepoint) udało się zachować ten angielski klimat?


Broadchurch (Broadchurch), sezon 1, 2013, twórca Chris Chibnall, scen. Chris Chibnall, Louise Fox, reż. James Strong, Euros Lyn, muzyka: Ólafur Arnalds, grają: David Tennant, Olivia Colman, 8 odcinków.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. 27 listopada 2016

    […] bardziej niż Miasteczko Twin Peaks przypomina mieszankę znakomitego brytyjskiego serialu Broadchurch oraz serii filmów akcji znanych pod polskim tytułem Belfer (ich oryginalny tytuł to Substitute). […]

  2. 16 lutego 2017

    […] się z Bournemouth w hrabstwie Dorset (to w tym hrabstwie rozgrywa się akcja znakomitego serialu Broadchurch :)). W skład tego muzycznego projektu wchodzą: Steve Newland (gitary, instrumenty klawiszowe, […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.