Bonneville

Bonneville Imaginaria

Pokonywanie barier czy bicie kolejnych rekordów wydaje się wpisane w naturę ludzką. Marzenie o osiąganiu zawrotnych prędkości pchało wielu śmiałków do podejmowania kolejnych prób bycia najszybszymi. Idealnym miejscem do tego był tor powstały w wyschniętym jeziorze Bonneville. Jego idealnie gładka nawierzchnia sprzyjała biciu kolejnych rekordów prędkości.

Bonneville Okładka Gitarą RysowaneDwuczęściowa seria Bonneville, napisana i narysowana przez Marvano (Mark Van Oppen), opowiada o próbach bicia rekordów na Słonych Równinach Bonneville w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Kolejne podejścia do bycia najszybszym obserwujemy z perspektywy dziewczynki zwanej Krewetką, która sama marzy o tym, by kiedyś stać się jedną z zawodniczek. Po części fascynacja szybkością i pokonywaniem jej kolejnych granic jest także próbą poradzenia sobie z rodzinną traumą.

Na kolejnych planszach Marvano ukazuje ludzi i ich maszyny, które miały przynieść im upragniony sukces i sławę. Nie zrażały ich porażki, a także liczne tragedie, które towarzyszyły realizacji ich marzeń. Bardziej niż zniechęcać, zdawały się one wzmacniać pragnienie osiągnięcia kolejnych sukcesów. W tle zmagań szeregu śmiałków Marvano ukazuje historyczny i społeczny kontekst towarzyszący głównej osi fabularnej. Wysiłki zawodników na torze Bonneville stanowią, w pewnym stopniu, paralelę technologicznej i politycznej rywalizacji definiującej epokę zimnej wojny.

Historia Krewetki, relacjonującej wydarzenia na torze Bonnevile, rozwija się niespiesznie, dzięki czemu możemy lepiej poznać świat, który stopniowo staje się jej własnym. Coraz bardziej staje się ona uczestniczką kolejnych wydarzeń, a nie tylko pełnym nadziei i marzeń obserwatorem. W jej systematycznie prowadzonej relacji pełno jest radosnych, jak i smutnych, czy nawet przerażających momentów.

Bonneville 1 Gitarą Rysowane

Rysunki Marvano w pełni oddają niezwykłą atmosferę towarzyszącą kolejnym próbom bicia rekordów prędkości. Wspaniale ukazują zmagania z prędkością, toczone w miejscu, w którym „równina jest tak płaska i rozległa, że na horyzoncie można ujrzeć zakrzywienie kuli ziemskiej”. Malowniczym rysunkom ukazującym przekraczanie kolejnych granic prędkości, towarzyszą też bardzie kameralne kadry, w których rysownik ukazuje ludzkie emocje, radości i dramaty.

Bonneville to piękna opowieść o marzeniach, pokonywaniu ograniczeń i radzeniu sobie z traumami przeszłości. Wielbicieli twórczości belgijskiego twórcy nie trzeba przekonywać do sięgnięcia po jego dzieło. A wszyscy, którzy cenią komiksowe opowieści o szybkich samochodach i dzielnych kierowcach (jak choćby biografię Ayrtona Senny), znajdą u Marvano, to czego szukali.


Bonneville (Bonneville: Vier Nul Zeven! (vol. 1): 1968 (vol. 2)), scen. i rys. Marvano, przeł. Maria Mosiewicz, Plansze Europy, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.