Bolero, „Juliet: Rock Opera” (2016)

Bolero Juliet Rock Opera okładka Gitarą RysowaneKtóż nie zna historii zwaśnionych weneckich rodów, która opiewana była w licznych tekstach literackich, filmowych, komiksowych czy wreszcie muzycznych? Muzycy włoskiego zespołu Bolero postanowili po raz kolejny przyjrzeć się dramatowi Williama Shakespeara Romeo i Julia. Na swoim najnowszym studyjnym albumie „Juliet: Rock Opera” zamieścili muzycznie porywającą wersję tej opowieści.

Bolero to włoski zespół rockowy założony w 1984 roku z inicjatywy Rocco Palazzo (instrumenty klawiszowe) oraz Mimmo Parisiego (śpiew i bas). W 1987 roku ukazał się singiel „Occhi di Lupo”. Ich działalność koncentrowała się przede wszystkim na koncertowaniu. W 2012 roku zespół wydał kilka albumów, do których powrócę w kolejnych wpisach. Po długiej pracy w 2016 roku światło dzienne ujrzała płyta rockowa opera zainspirowana wspomnianym wcześniej dziełem angielskiego dramaturga. Aktualnie w skład zespołu Bolero wchodzą Rocco Palazzo (instrumenty klawiszowe), Antonio Bruno (gitary i śpiew), Maurilio Mimmi (bas), Paolo Colazzo (bębny)

„Juliet: Rock Opera” to dobrze zaplanowany koncept album. Wraz z klimatycznym prologiem wkraczamy w świat opowieści, która pochłonie nas na ponad siedemdziesiąt pięć minut. Płyty zdecydowanie wypada słuchać w całości, ciesząc się budowanym przez zespół klimatem. Od płyty ciężko się oderwać.

Bolero Juliet Rock Opera back cover Gitarą RysowaneW przypadku tego albumu wskazanie szczególnie interesujących kompozycji jest niezwykle trudne, ze względu na spójność płyty oraz bardzo wysoki poziom całości. Wielbiciele spokojnych dźwięków docenią zwłaszcza subtelnie wykonane Ave Maria. Z kolei wielbiciele bardziej epickiej strony muzyki Bolero powinni polubić Farewell my love, Montecchi Capuleti czy tytułową Juliet.

Bolero prezentuje najwyższej próby symfoniczny metal wzbogacony o orkiestrowe brzmienia. W pracy na albumem uczestniczyło wielu skrzypków oraz wiolonczelistów. Orkiestracje nadają muzyce zespołu operowy charakter. Jego dopełnieniem jest fantastyczna sopranistka Maddalena Palazzo, której śpiew stanowi prawdziwą ozdobę tej płyty, nadaje kompozycjom zespołu dodatkowego wymiaru.

„Juliet: Rock Opera” to muzyczna uczta, której powinien zakosztować wielbiciel progresywnych brzmień, zwłaszcza tych o symfonicznym zabarwieniu. Płyta urzeka, wciąga w swój świat, pozwalając cieszyć się starą opowieścią w zupełnie nowy sposób.

Utwory

1. Prologo (1:40)
2. Kyrie eleison – Overture (3:34)
3. Più in là dei sogni (4:03)
4. Sangue e lacrime (3:50)
5. Away from you (7:04)
6. Senza più respiro (4:18)
7. Domini miserere nobis (4:16)
8. You Take My Soul (4:34)
9. Intermezzo (4:59)
10. Farewell my love (5:50)
11. Montecchi Capuleti (8:52)
12. Ave Maria (3:10)
13. Juliet (4:25)
14. Qualcosa di te (3:57)
15. Spes peccatorum (5:01)
16. Eternal Pain (5:47)

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. To nie moje klimaty, ale mam kolejny pomysł na prezent dla mamy. Dzięki. 🙂

  2. Brzmi bardzo smakowicie 🙂

  3. Books My Love pisze:

    cudowne 😀 już zabieram się za resztę utworów żeby przesłuchać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.