Batman: Ziemia Jeden. Tom Drugi

Batman Ziemia Jeden 2 Gitarą RysowanePierwszym tomem serii Batman: Ziemia Jeden, opowiadającym o początkach kariery zamaskowanego pogromcy przestępców z Gotham, duet Geoff Johns (scenarzysta) oraz Gary Frank (rysownik) wysoko ustawił sobie poprzeczkę. Ich dziejąca się w alternatywnej rzeczywistości (tytułowej Ziemi Jeden), historia pokazywała uniwersum Batmana z innej perspektywy, a autorzy pozwalali sobie na swobodne traktowanie postaci i elementów pochodzących z klasycznych opowieści. Czy w drugim tomie udała im się ponownie ta sztuka?

Główny przeciwnik Batmana w drugim tomie Batman: Ziemia Jeden został zapowiedziany w już w poprzednim tomie jego przygód. Nie ma zatem specjalnego zaskoczenia. Pojawia się też inny wróg głównego bohatera Killer Croc, choć autorzy komiksu potraktowali go w nietypowy sposób. Kluczową rolę w opisywanym tomie odegra także rodzeństwo Dentów: i Jessica i Harvey.

batman_ziema_jeden_2_1W Gotham dochodzi do serii spektakularnych morderstw. Czy mają one związek w walką o schedę po przywódcy podziemnego świata, zamordowanym burmistrzu miasta Oswaldzie Cobblepocie? Jak wpłyną one za zapoczątkowany pojawieniem się Batmana proces przeobrażania Gotham w lepsze miejsce do życia? Czy walczący z przestępczością niekonwencjonalnymi metodami nowa burmistrz Jessica Dent i jej brat, prokurator okręgowy, Harvey Dent osiągną zamierzone cele? W jaki sposób ich losy skrzyżują się z losami Batmana i co z tego wyniknie? Wokół tych pytań toczy się akcja drugiego tomu Ziemi Jeden.

Siłą kolejnej opowieści Johnsa i Franka są bohaterowie. Batman, to nadal nieopierzony pogromca przestępców, mozolnie uczący się swojego fachu. Na kartach drugiego tomu obserwujemy jak zaczyna uczyć się pod okiem komisarza Jima Gordona detektywistycznego fachu. Widzimy także jak coraz lepiej radzi sobie z trudami kolejnych potyczek z różnej maści łobuzami.

batman_ziemia_jeden_2_2Postacią, która chyba najlepiej udała się autorom komiksu Batman: Ziemia Jeden, jest „lokaj” Bruce’a Wayne’a. Alfred Pennyworth absolutnie nie przypomina dobrotliwego opiekuna, troszczącego się o swego ukochanego podopiecznego. Alfred z Ziemi Jeden to surowy nauczyciel, nie szczędzący głównemu bohaterowi kąśliwych uwag, które okazują się mieć pozytywny wpływ na jego zachowania. Komiksowy Alfred przypomina trochę filmowego wykreowanego przez Jeremy’ego Ironsa w filmie Batman v Superman: Świt sprawiedliwości.

Napisana przez Geoffa Johnsa historia wciąga, a scenarzyście udaje się kilka razy zaskoczyć czytelnika. Gary Frank swoim realistycznym rysunkiem znakomicie ilustruje opowieść. Rysownik doskonale radzi sobie z dynamicznymi scenami walk, których w drugim tomie Batman: Ziemia Jeden nie brakuje. Z dużym wyczuciem rysuje także bardziej intymne sytuacje, pokazując emocje.

Drugi tom serii Batman: Ziemia Jeden jest równie udany jak pierwszy. Johns i Frank oferują porcję nieco ambitniejszej rozrywki, bawią się światem Batmana oraz opowiadają dobrą, wciągającą historię. Pozostaje czekać na trzecią odsłonę ich wersji Batmana, w której istotna rola przypadnie zapewne pewnej niebezpiecznej kobiecie, która pojawia się na wieńczącej komiks planszy.


Batman: Ziemia jeden. Tom Drugi (Batman: Earth One Volume Two), scen. Geoff Johns, rys. Gary Frank, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, DC Deluxe, Egmont Polska, Warszawa 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. madame Blania pisze:

  Ciekawe… oglądałam, ale nigdy nie czytałam… a może to niezły pomysł? 🙂

 2. Rudoróż pisze:

  Kurczę, oglądałam wszystkie filmy, oglądałam cała [sic!] kreskówkę i uwielbiam Gotham. w ogóle Batman to mój ukochany superbohater.
  Ale komiksu nie czytałam, nigdy.
  chyba najwyższy czas to zmienić :>

 1. 10 lutego 2017

  […] amerykańskim rynku ukazała się kontynuacja wizji Batmana zaproponowanej przez Johnsa i Franka (Batman: Earth One, Volume 2). Mam nadzieję, że wkrótce ukaże się ona i u […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.