Batman: Szalona miłość i inne opowieści
Romans z szaleńcem zazwyczaj prowadzi do niezbyt szczęśliwego finału. Szalona miłość do niewłaściwego wybranka może mieć podobne zakończenie. W takiej sytuacji postawili Harley Quinn twórcy tytułowej historii tomu Batman: Szalona miłość i inne opowieści.
Postać psychiatry zakochanej w prawdopodobnie najgroźniejszym przeciwniku Batmana pojawiła się po raz pierwszy w kultowym serialu Batman: The Animated Series. Harleen Frances Quinzel zadebiutowała w odcinku zatytułowanym Przysługa Jokera wyemitowanym we wrześniu 1992 roku. W komiksowych kadrach pojawiła się po raz pierwszy dokładnie rok później w dwunastym zeszycie serii The Batman Adventures. Oba teksty były dziełem duetu Paul Dini i Bruce Timm. Od tego czasu postać Harley Quinn ciągle obecna jest w uniwersum DC, zyskując coraz większą popularność. W tym roku na ekrany kin wejdzie film Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn), co podkreśla duży popkulturowy potencjał tej postaci.
Zebrane w tomie Batman: Szalona miłość i inne opowieści komiksy osadzone są w klimacie serialowych przygód Batmana i jego licznych adwersarzy. Tytułowa historia to opowieść ukazująca początki postaci Harley Quinn. Pragnąca sławy i sukcesu młoda lekarka ulega szaleńczemu urokowi Jokera, stając się jego partnerką. Zauroczona arcyłotrem Harleen nie dostrzega asymetrycznego charakteru relacji z Jokerem, nawet kiedy pada ofiarą wybujałego ego zabójczego klauna. Czy ta miłość ma przyszłość i dla kogo?
Szalona miłość została opowiedziana przez Paula Diniego i Bruce’a Timma z dużym wyczuciem, acz nie zabrakło w niej dynamicznej akcji, spiskowania i mrocznego klimatu. Wszystko to zostało doprawione sporą dawką humoru, który nadaje Szalonej miłości specyficznej lekkości. Czyta się tę historię znakomicie, jednak czasem tragikomiczna natura relacji głównych szwarccharakterów pobudza do refleksji o naturze dysfunkcjonalnych związków międzyludzkich.
Pozostałe historie zebrane w tomie Szalona miłość i inne opowieści nawiązują stylistycznie do klimatu serialu Batman: The Animated Series umiejętnie łącząc elementy sprawiające, że mogą one podobać się odbiorcom z różnych kategorii wekowych. Świetnie wypada historia (a raczej ich zbiór) o adwersarzach Batmana, którzy próbują powrócić na właściwą stronę mocy. Jednak na ich drodze pojawiają się przeszkody sprawiające, że wracają oni do dawnych zwyczajów. Pochodząca z pierwszego numeru The Batman Adventures Annual opowieść płynnie łączy w sobie elementy tragiczne, komiczne z typową superbohaterską opowieścią.
W tomie Batman: Szalona miłość i inne opowieści każdy znajdzie coś dla siebie. Wielbicieli bardziej humorystycznych opowieści zainteresuje zwłaszcza Wesoły Mikołaj, w której w postać tytułową wcielił się pewien dość nietypowy osobnik. Z kolei historia Demony zabiera czytelników w mroczniejsze rejony uniwersum DC. Nie brak też elementów klasycznego noir, których pełna jest krótka opowieść zatytułowana My dwoje.
Od strony graficznej komiks prezentuje się znakomicie, a wszyscy rysownicy dobrze czują się w stylistyce znanej ze wspominanego wielokrotnie serialu animowanego. Jednak każdy z nich dodaje do niej sporo własnego stylu, czy sposobu prowadzenia narracji.
Batman: Szalona miłość i inne opowieści to znakomita lektura, która powinna zadowolić każdego fana świata Mrocznego Rycerza. Doskonała lektura na długie zimowe wieczory.
Batman: Szalona miłość i inne opowieści (Batman: Mad love and other stories), scen. Paul Dini, Bruce Timm, rys. Bruce Timm, Rich Burchett, John Byrne, Don DeCarlo, Klaus Janson, Glenn Murakami, Mike Parobeck, Matt Wagner, tłum. Paulina Braiter, Marek Starosta, DC Deluxe, Egmont Polska, Warszawa 2019.