Batman. Mroczny książę z bajki

Batman. Mroczny książę z bajki Imaginaria

Europejska wrażliwość zderzona z amerykańskim stylem opowieści o superbohaterach może przynosić niebanalne efekty. W przypadku historii o Batmanie sprawdziło się to co najmniej kilka razy. Dowodem tego są dzieła takie jak Zabójczy żart Alana Moore’a i Briana Bollanda czy Azyl Arkham Granta Morrisona i Dave’a McKeana. Czy podobny efekt udało się osiągnąć Enrico Mariniemu w komiksie Batman. Mroczny książę z bajki?

Batman. Mroczny książę z bajki Okładka Gitarą RysowaneFabuła Mrocznego księcia z bajki nie jest szczególnie skomplikowana. To kolejna opowieść o konfrontacji Mrocznego Rycerza z jego głównym nemezis Jokerem. Tym razem przebrany w strój nietoperza Bruce Wayne musi uratować porwaną przez szaleńca dziewczynkę. Zmagania te obfitują w liczne pojedynki, a odkrywane tajemnice pozwalają spojrzeć na losy głównych postaci z trochę innej perspektywy. Nie brak też na kartach pozostałych ważnych postaci ze świata Zamaskowanego Krzyżowca.

Enrico Marini to włoski rysownik i scenarzysta znany z serii takich jak Cygan, Drapieżcy, Skorpion czy wreszcie Orły Rzymu, do której stworzył także scenariusz. Do Gotham zawiodła go, oprócz oczywiście zaproszenia ze strony wydawcy, także własna fascynacja losami samotnego pogromcy przestępców. Zresztą miasto, w którym osadzona jest akcja opowieści, stwarza niesamowite pole twórcze dla tak znakomitego rysownika jakim jest Marini.

Fabuła opowieści jest stosunkowo prosta i osadzona w baśniowych klimatach. Akcja prowadzona jest w sposób prosty, bez nadmiernych komplikacji. Nie oznacza to, że czytelnika nie spotka kilka niespodzianek. Nie brak w niej też dużej dawki brutalności i przemocy, co sprawia, że opowieść adresowana jest raczej do dojrzałego czytelnika. Jednak to nie fabuła jest główną siłą tego komiksu.

Batman. Mroczny książę z bajki 1 Gitarą Rysowane

Jest nią bowiem nieokiełznana wyobraźnia plastyczna Mariniego. Gotham, jak wspominałem wcześniej, to wymarzona sceneria dla jego plastycznych talentów. Komiks Batman. Mroczny książę z bajki wypełniają liczne fantastyczne portrety miasta przesiąkniętego korupcją i przestępczością. Marini znakomicie także wykorzystuje tę scenerię do licznych konfrontacji Batmana z jego przeciwnikami. Sposób operowania przez niego pespektywą oraz zestawiania poszczególnych kadrów sprawia, że sceny akcji stanowią prawdziwą ucztę dla oka.

Batman. Mroczny książę z bajki to interesująca historia o Mrocznym Rycerzu, w której europejski pierwiastek zdaje się wzbogacać dość spowszedniałe zmagania amerykańskiego protagonisty z licznym zastępem jego wrogów. Najbardziej wartość dodaną widać w urzekającej warstwie graficznej, której podziwianie może cieszyć, niezależnie od lektury samej historii.


Batman. Mroczny książę z bajki (The Dark Prince Charming book 1 and 2), scen. i rys. Enrico Marini, przeł. Tomasz Sidorkiewicz, DC Deluxe, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.