Batman Metal: Mroczne dni

Batman Metal tom 1 Mroczne dni Imaginaria

Przygody superbohaterów osadzone w mrocznych klimatach rodem z horroru wydają się być interesującą propozycją. Event wydany na naszym rynku pod tytułem Batman Metal zdaje się oferować tego rodzaju spojrzenie na multiversum DC, a zwłaszcza na postać Mrocznego Rycerza. Mroczne dni, pierwszy tom serii, wprowadza w opowieść, w której granice rzeczywistości przestają być oczywiste.

Batman Metal tom 1 Mroczne dni Okładka Gitarą RysowaneBatman prowadzi śledztwo związane z naturą istniejących w naszym świecie metali o niezwykłych właściwościach. Obecne są na naszej planecie od stuleci, jednak ich natura i zastosowanie nie są oczywiste. Z niektórymi z nich Mroczny Rycerz zetknął się podczas swojej działalności. Nie chce on przy tym skorzystać z pomocy oferowanej mu przez innych członków Ligi Sprawiedliwości. Jednak tajemnica, którą odkryje może okazać się zbyt przerażająca, by sam mógł przeciwstawić się niesionym przez nią zagrożeniom. Istoty z mrocznego multiversum tylko czekają na błąd Batmana, aby zrealizować swoje złowieszcze plany.

Scott Snyder, scenarzysta odpowiedzialny za główną historię eventu, powoli wprowadza czytelników w meandry opowieści. Z jednej strony poznajemy działania Batmana próbującego rozwikłać kolejną niebezpieczną zagadkę, a z drugiej przyglądamy się badaniom Cartera Halla (Hawkmana) nad naturą metalu, który go zmienił. Z początku całość wydaje się dość chaotyczna, jednak wraz z rozwojem opowieści poszczególne elementy zaczynają układać się we w miarę spójną całość. Jednak pierwszych dwóch zeszytów zebranych w tym tomie nie czyta się łatwo.

Zaletą tego wydania jest to, że oprócz głównej historii w Batman Metal zamieszczono też powiązane z nią opowieści z innych serii DC. Pozwala to przyjrzeć się jak pozostali superbohaterowie mierzą się z zagrożeniem wywodzącym się z mrocznego multiversum i jak wpłynie to na ich indywidualne losy.

Batman Metal tom 1 Mroczne dni 1 Gitarą Rysowane

Jak to bywa w przypadku eventów wizualna strona albumu jest dziełem wielu rysowników. Z pewnym sentymentem można podziwiać powrót do świata Mrocznego Rycerza Grega Capullo, który odpowiedzialny jest za główną serię. Jeśli podobały wam się jego rysunki do Batmana wydawanego w ramach Nowego DC Comics!, to nie będziecie zawiedzeni. Ogólnie rysunki w tym albumie trzymają całkiem niezły poziom.

Batman Metal wydaje się być obiecującą pozycją. Mroczne dni zapraszają na przygodę w konwencji bliskiej opowieściom grozy, osadzoną w realiach świata superbohaterów DC. Pomimo ciężkiego wstępu całość zachęca do przyjrzenia się kolejnym dwóm tomom serii.


Batman Metal, t. 1: Mroczne dni (Batman Metal Tome 1: La Forge), scen. Scott Snyder, James Tynion IV, Rob Williams, Josh Williamson, Tim Seeley, Ben Percy, rys. Greg Capullo, Jim Lee, Andy Kubert, John Romita Jr., Mirka Andolfo, Paul Pelletier, Stjepan Šejic, Juan Ferreyra, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, Jakub Syty, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.