Ayrton Senna. Historia pewnego mitu

Ayrton Senna. Histori pewnego mitu Gitarą Rysowane

Wyścigi Formuły 1 są jednym ze sportów, których fenomenu nie jestem w stanie do końca zrozumieć. Nie zawsze jednak tak było. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku śledziłem wydarzenia z rozgrywające się na torach wyścigowych. Ówczesnych fanów sportów motorowych rozgrzewała rywalizacja pomiędzy Ayrtonem Senną a Alainem Prostem. Choć ówczesne emocje dawno zatarły się w mojej pamięci, uznałem że lektura komiksu Ayrton Senna. Historia pewnego mitu może trochę przypomnieć mi magię tamtych dni.

Ayrton Senna. Histori pewnego mitu Okładka Gitarą RysowaneAyrton Senna. Historia pewnego mitu to komiksowa biografia jednego z najsłynniejszych kierowców Formuły 1, trzykrotnego mistrza świata, który odniósł czterdzieści jeden zwycięstw w wyścigach Grand Prix. Jego karierę zakończył tragiczny wypadek, który miał miejsce podczas Grand Prix San Marino 1 maja 1994 roku. Komiks podzielony jest na cztery rozdziały skupiające się na ważnych momentach w życiu Senny, jego drodze od wyścigów gokartów do torów formuły jeden. Wyłania się z nich obraz zdeterminowanego młodego człowieka, pragnącego realizować swoje marzenie, choć potrafiącego także radzić sobie z trudnościami.

Największe wrażenie robi pierwszy z czterech rozdziałów (Czarodziej w deszczu), w którym możemy poznać kilka wydarzeń z dzieciństwa Ayrtona Senny. Młody człowiek marzy o rajdowych sukcesach, z uporem maniaka ćwiczy jazdę po wilgotnej nawierzchni, aż udaje mu się opanować tę wymagającą sztukę. Przydaje mu się ona podczas wyścigów Formuły 1, podczas których odnosi sukcesy dzięki młodzieńczemu uporowi i treningom. Pojawia się przy tym lekki ton dydaktyczny, jednak szczęśliwie scenarzysta Lionel Froissart potrafi się pod tym względem ograniczyć.

Ayrton Senna. Histori pewnego mitu 1 Gitarą Rysowane

Komiks Froissarta oraz rysowników Christiana Papazoglakisa i Roberta Paqueta jest jednak za krótki. Na zaledwie czterdziestu ośmiu stornach autorzy postarali się upchnąć jak najwięcej informacji o legendarnym kierowcy. Brak w tym komiksie czegoś, co powiedziałoby więcej o samym Sennie, jego charakterze, trudnościach, którym musiał stawić czoła w drodze na szczyt. Suche fakty nie tworzą fascynującej fabuły, niezbędne jest jeszcze dodanie do tego czynnika ludzkiego. Dłuższa forma mogłaby dać twórcom szansę na stworzenie pełnokrwistej biografii, a nie rejestru osiągnięć i spełnionych marzeń Ayrtona Senny.

Pewnym ryzykiem związanym z tworzeniem opowieści biograficznych jest nadmierna fascynacja bohaterem tekstu. Zamiast charakterystyki bohatera tekstu mamy do czynienia z jego idealizacją. Niestety autorzy komiksu Ayrton Senna. Historia pewnego mitu nie uniknęli tego niebezpieczeństwa, tworząc tekst o znamionach hagiografii, czego nie równoważy kilka momentów, w których pokazane są ciemniejsze stronu charakteru Senny.

Ayrton Senna. Histori pewnego mitu 2 Gitarą Rysowane

Christian Papazoglakis i Robert Paquet nieźle poradzili sobie z oddaniem specyfiki wyścigów samochodowych. Ich realistyczne, choć bez nadmiernych detali, rysunki dobrze ukazują dynamikę wydarzeń na torach formuły jeden. Największą słabością ich rysunków są z kolei twarze głównych bohaterów. Nie wiem dlaczego, ale często miałem wrażenie, że rysowane przez nich postaci mają niecne zamiary, czego nie potwierdzała tocząca się w kadrach historia.

Dla fanów motoryzacji, a zwłaszcza wyścigów Formuły 1 komiks Ayrton Senna. Historia pewnego mitu będzie z pewnością okazją do spojrzenia na biografię kierowcy przedstawioną za pomocą komiksowego medium. Nie dowiedzą się oni jednak o swoim bohaterze niczego, czego by wcześniej nie wiedzieli. Z kolei dla osób nie znających biografii Senny komiks ten może być momentami trudną lekturą. Mam wrażenie, że gdyby dać twórcom więcej miejsca na rozwinięcie innych wątków z biografii Senny, opowieść byłaby zdecydowanie ciekawsza.


Ayrton Senna. Historia pewnego mitu (Ayrton Senna – Histoires d’un Mythe), scen. Lionel Froissart, rys. Christian Papazoglakis, Robert Paquet, tłum. Kuba Pisarkiewicz, Scream Comics, Łódź 2018.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 6 czerwca 2019

    […] którzy cenią komiksowe opowieści o szybkich samochodach i dzielnych kierowcach (jak choćby biografię Ayrtona Senny), znajdą u Marvano, to czego […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.