Avengers. Wojna bez końca

Avengers_Wojna_bez_konca_okladkaPremiera powieści graficznej Avengers. Wojna bez końca zbiegła się z kinową premierą filmu Avengers. Czas Ultrona. Trudno o lepszy moment, by wystartować z serią o przygodach jednej z najsłynniejszych grup superbohaterskich. Wojna bez końca zapowiada kilka kolejnych tomów poświęconych przygodom Kapitana Ameryki i jego drużyny. Mam nadzieję, że lektura pierwszej opowieści nie zniechęci czytelników do sięgnięcia po kolejne.

Wojna bez końca opowiada o zmaganiach tytułowej grupy bohaterów z zagrożeniem płynącym ze strony koncernu zbrojeniowego, korzystającego z połączenia nowoczesnej technologii i potworów z Asgardu. Kapitan Ameryka i Thor musza zmierzyć się także z własną przeszłością, w której kryje się źródło zagrożenia…

Wydawało się, że nazwisko scenarzysty Warrena Ellisa jest gwarancją wysokiego poziomu opowieści. Autor takich komiksów jak Transmetropolitan, The Authority, Planetary czy Iron Man: Extremis potrafi w zajmujący i nieszablonowy sposób opowiedzieć o przygodach superbohaterów. Niestety w przypadku Wojny bez końca tak się nie stało. Scenariusz opowiada dość błahą i mało przekonującą historię. Członkowie Avengers zachowują się jak uczniowie gimnazjum, o czym świadczy poziom dialogów. Nie wiem czy to zasługa niskiej formy autora, czy tłumacza, ale brzmią one tragicznie. A przecież interakcje pomiędzy superbohaterami o różnych systemach wartości i podejściach do życia można było wykorzystać w sposób zdecydowanie bardziej twórczy i do tego atrakcyjny.

Szata graficzna albumu też pozostawia wiele do życzenia. Rysunki Mike McKone’a są co najwyżej poprawne. Rysownik dobrze radzi sobie ze scenami walk, jednak gorzej mu idzie oddawanie stanów emocjonalnych postaci. Co prawda, brak wyrazistych portretów psychologicznych głównych bohaterów, na pewno nie sprzyjał rysownikowi.

Avengers. Wojna bez końca to dość słabe czytadło, które jest tylko wypadkiem przy pracy znakomitego scenarzysty. Mam też nadzieję, że kolejne przygody Avengersów, opublikowane w ramach Marvel Now, będą stały na wyższym poziomie.


Avengers. Wojna bez końca (Avengers: Enless Wartime), Marvel OGN, scen. Warren Ellis, rys. Mike McKone, tłum. Kamil Śmiałkowski, Egmont Polska, Warszawa 2015.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Spes pisze:

    Komiks, który kusi okładką, zapachem stron i nazwiskiem scenarzysty. Nieświadomie wpadłam w sidła ,,Avengers. Wojna bez końca” i zapłakałam nad miernym (najdelikatniejsze słowo) poziomem oraz wydanymi pieniędzmi. Z nadzieją czekam na kolejne pozycje od Egmontu.

  1. 21 czerwca 2015

    […] filmowych przygód superbohaterów Avengers: Czas Ultrona. Parę dni temu napisałem kilka słów o Avengers: Wojna bez końca, a dziś przyszedł czas na wydany w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela (tomy 61 i 66) […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.