Atek Radej, „Not Too Old” (2013)

Atek_RadejAtek Radej to muzyk, który zajmuje się chyba wszystkim. Jest gitarzystą, keybordzistą, kompozytorem, realizatorem i producentem. Na muzycznej scenie obecny jest od lat dziewięćdziesiątych. Grał i występował z wieloma artystami. Są wsród nich: Floory, Lipko, Luiza Staniec, Jan Kondrak, Stockhead. Obecnie występuje w zespole Bremenn, z którą w 2013 roku nagrał album „Flowers of Fall”. W październiku tego samego roku ukazał się jego debiutancki solowy album „Not Too Old”.

Płyta składa się z jedenastu instrumentalnych utworów. Trzy z nich to trwające od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund interludia. Pozostałe kompozycje to utwory zwarte, w których wiele się dzieje. Atek nie unika brzmieniowych zmian, w jego kompozycjach słychać różnorodne inspiracje począwszy do rockowej i metalowej klasyki, na elementach prog- i jazz rockowych.

Płyta wydaje się być podzielona na dwie części. Pierwszą (utwory 1-6) cechują cięższe, gitarowe brzmienia. Dominuje tu fuzja rockowych i metalowych dźwięków, co najbardziej słychać w utworze Four Death Metal bodaj najcięższej kompozycji na płycie. Z kolei drugą część albumu (utwory 7-11) wypełniają bardziej jazzowe i jazz rockowe brzmienia, stanowiące idealne ukojenie po dynamicznej części pierwszej. Tytułowa kompozycja oraz zamykająca album Full Sunrise w pełni pokazują kompozytorskie umiejętności Atka. Muzyka wpada w ucho i chętnie się do niej powraca. Mam wrażenie, że w jazzrockowych brzmieniach muzyk czuje się zdecydowanie lepiej i to słychać

„Not Too Old” to debiut udany, choć niektórzy mogliby zarzucić tej płycie jej niezbyt długi czas trwania. Wypełnia ją bowiem jedynie niecałe trzydzieści osiem minut muzyki. Dla mnie nie stanowi to wady, gdyż winylowa długość często idzie w parze z bardziej selektywnym podejściem do zamieszczanych na płycie utworów. To, co może drażnić podczas słuchania płyty, to nienaturalne brzmienie perkusji, zwłaszcza w pierwszej części albumu. Łagodniejsza muzyka zdaje się niwelować tę wadę. Ogólnie to udany solowy debiut. Płyta solidna i zawierająca ciekawą muzykę, która może dostarczyć słuchaczom sporo przyjemności.

Utwory

1. Introminium (00:48)
2. Wawasek (4:41)
3. Four Death Metal (4:02)
4. Drama & Grama (5:32)
5. Creatura (2:44)
6. DB Gui (3:30)
7. Trominium (0:13)
8. Jazz Gaga (5:11)
9. Not Too Old (4:04)
10. Rominium (0:27)
11. Full Sunrise (6:29)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.