Asteriks. Tajemnica magicznego wywaru
Waleczni Galowie nieustannie bawią kolejne pokolenia czytelników. Trzydzieści siedem tomów komiksowych opowieści, liczne filmy animowane i kilka aktorskich nie pozwalają się nudzić. Najnowszemu filmowi z ich udziałem zatytułowanemu Asteriks i Obeliks: Tajemnica magicznego wywaru towarzyszy ilustrowane opowiadanie oparte na jego podstawie.
Głównym bohaterem opowieści Asteriks. Tajemnica magicznego wywaru jest Panoramiks. Mądry druid uświadamia sobie, doznawszy wypadku, że trzeba zadbać o wychowanie swojego następcy, któremu będzie mógł przekazać recepturę tytułowego wywaru zapewniającego Galom przewagę nad próbującymi podbić ich wioskę Rzymianami. Sprawa nie będzie jednak prosta, bowiem chętnych do poznania sekretu nie brakuje, a do tego nie wszyscy mają czyste intencje.
Panoramiksa nie zrażają jednak trudności, a nawet konieczność konfrontacji ze swoim dawnym rywalem Sulfuriksem. Cała opowieść staje się okazją do licznych zabawnych sytuacji. Nie brakuje w niej też elementów czyniących historie o Asteriksie i jego kompanach atrakcyjnymi.
Asteriks. Tajemnica magicznego wywaru nie jest, jak wcześniej wspomniałem, komiksem, tylko ilustrowaną opowieścią na podstawie filmowego scenariusza autorstwa Alexandre’a Astiera. Autorem opowiadania jest Oliver Gaya, z kolei ilustracje przygotował Fabrice Tarrin. Obaj autorzy dobrze wywiązali się ze swojego zadania. Gaya opowiada całkiem wciągającą historię, którą czyta się lekko i przyjemnie, często przerywając lekturę wybuchami śmiechu.
Ilustracje Tarrina, choć ukazują jedynie nieliczne fragmenty fabuły, zgrabnie podkreślają najważniejsze fragmenty akcji. Dodatkowo stylistyka rysunków wiernie trzyma się tej stosowanej przez Alberta Uderzo. Przyglądając się dokładniej ilustracjom można w nich znaleźć kilka ukrytych smaczków.
Lektura albumu Asteriks. Tajemnica magicznego wywaru powinna przypaść go gustu młodszym czytelnikom. Starszym z kolei przypomni czasy, gdy sami fascynowali się przygodami Asteriksa, Obeliksa i wiernego Idefiksa. Nie obejdzie się jednak bez wizyty w kinie, bo sama książka jednak nie wystarczy, by w pełni cieszyć się nową historią o opierających się Rzymianom Galach.
Asteriks. Tajemnica magicznego wywaru (Astérix – Le Secret de la Potion Magique), scen. Oliver Gaya, rys. Fabrice Tarrin, na podstawie filmu Louisa Clichy’ego i Alexandre’a Astiera, tłum. Marek Puszczewicz, Egmont Polska, Warszawa 2019.