Armada, tom 3

Armada tom 3 Imaginaria

Trzeci tom zbiorczego wydania serii Armada trafił na półki księgarń. Zawiera on cztery kolejne albumy o przygodach dzielnej agentki specjalnej Navis. Ponownie możemy zatem zanurzyć się w bogaty świat, a nawet światy, które możemy podziwiać w komiksowych kadrach.

Armada tom 3 Okładka ImaginariaTytułowa Armada nadal przemierza galaktyki. Agentka specjalna Navis realizuje kolejną misję na zlecenie Rady, jednak tym razem wiele rzeczy pójdzie nie tak, a główna bohaterka rozpocznie trudną drogę ku zrozumieniu samej siebie.

Trzeci to tom zbiorczego wydania tej komiksowej serii składa się z czterech albumów: Pułapka, Odzyskane wspomnienia, Niestały świat oraz Wolna strefa. W pierwszym z nich Navis zmierzy się z groźną ekstremistką Kehre-Dizzo planującą atak terrorystyczny, który może okazać się bardzo groźny dla Armady. Z kolei Odzyskane wspomnienia i Niestały świat to opowieści o powrocie do przeszłości, naprawianiu błędów oraz dojrzewaniu. W Wolnej strefie, która stanowi spinającą album klamrę, bohaterka będzie musiała uratować dawnego przyjaciela. Przy czym w dwóch ostatnich opowieściach Navis nie jest już agentką specjalną Rady.

Jak widać wiele się zmieniło w życiu protagonistki komiksu. Nie wpływa to jednak na przyjemność z jego lektury. Jean-David Morvan i Phillipe Buchet tworzą intrygujące opowieści, które wciągają czytelnika w bogate uniwersum serii. Nie brak w nich kryminalnych zagadek, politycznych konfliktów na galaktyczną skalę, czy efektownych scen akcji. Wszystko to dopełniają dobrze zbudowane postaci, których złożone relację stanowią o sile opowieści.

Armada to także opowieść, która po płaszczem historii science fiction opowiada o współczesności. Wiele w tej komiksowej serii opowieści o koegzystencji różnych ras i kultur, a także wynikających z tego problemach. Autorzy chętnie także przyglądają się oporowi wobec uniwersalizujących zapędów Armady w sferze gospodarczej, społecznej czy kulturowej. Zwłaszcza że świat kosmicznej flotylli przesiąknięty jest korupcją i politycznymi manipulacjami.

Rysunki Phillipe’a Bucheta nadal fantastycznie prezentują złożony świat tytułowej Armady. Jego wyobraźnia zdaje się nie mieć granic. Każdy z narysowanych przez niego światów, czy to inspirowanych dawną Japonią, czy też wizjami technologicznego postępu stanowi ucztę dla oczu.

Trzeci tom zbiorczego wydania serii Armada to doskonała, wciągająca lektura. Powinna przypaść do gustu czytelnikom poszukującym czystej rozrywki, jak i tym, którzy lubią odkrywać kolejne warstwy świata przedstawionego.


Armanda, t. 2 (Sillage, vol. 9-12: 9. Infiltrations, 10. Retour de flammes, 11. Monde flottant, 12. Zone franche), scen. Jean-David Morvan, rys. Phillipe Buchet, przeł. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.