Armada, tom 2

Armada tom 2 Imaginaria

W ubiegłym roku na rynek trafił pierwszy tom zbiorczego wydania serii Armada zawierający jej pierwsze cztery albumy. Dla wielu czytelników, których ominęło albumowe wydanie komiksów Jean-David Morvana i Phillipe’a Bucheta była to dobra okazja do poznania popularnej serii. Drugi tom zbiorczego wydania Armady to okazja do ponownego zanurzenia się bogaty świat tej serii science fiction.

Armada tom 2 Okładka ImaginariaPodróż tytułowej Armady trwa. Agentka specjalna Navis ma w związku z tym sporo pracy. Wielość ras i społeczności tworzących Armadę stanowi źródło licznych problemów czy konfliktów, do rozwiązania których niezbędne będą jej umiejętności. Kosmiczne bezkresy pełne są także wyzwań związanych z nowymi światami, które pojawiają się drodze tysięcy pojazdów kosmicznych sunących przez galaktyki. Tajemnice przez nie skrywane mogą okazać się także bardzo niebezpieczne. Można trafić w sam środek konfliktu między maszynami i ludźmi, zmierzyć ze spiskiem czy zyskać możliwość spotkania z ludźmi, takimi jak ona. Wszystkie te przygody sprawią, że jej wizja świata Armady stanie się bardziej pogłębiona.

Drugi tom zbiorczego wydania tej komiksowej serii składa się z czterech albumów: , Gra pozorów, Strefa nadzoru oraz Ludzka natura. Lektura każdego z nich to satysfakcjonujące przeżycie czytelnicze. Autorzy serii dbają o to, aby czytelnik się nie nudził. Fabuły poszczególnych tomów są atrakcyjne, pełno w nich zarówno akcji, jak i momentów skłaniających do pewnych refleksji. Pojawia się też pewna doza umiarkowanie dawkowanego humoru.

Armada to jednak nie tylko przyciągająca uwagę opowieść science fiction, ale także możliwość przyjrzenia się funkcjonowaniu wielokulturowego społeczeństwa. Z jednej strony Armada złożona z przedstawicieli licznych kosmicznych ras może wydawać się realizacją marzenia o potencjalnie pokojowej koegzystencji. Z drugiej jednak, tę swoistą wspólnotę toczą konflikty, które są wynikiem uprzedzeń czy ekonomicznej eksploatacji.

Armada tom 2 Plansza 1 Imaginaria

Dla jednej z ras sytuacja wydaje się na tyle zła, że jej przedstawiciele decydują się na dokonanie zamachów terrorystycznych, aby ich problemy zostały dostrzeżone. W albumie  autorzy niejako mimochodem podejmują filozoficzną refleksję o moralności terroryzmu jako formy walki o unaocznienie problemów społeczności stojących na najniższych szczeblach ekonomicznej piramidy. I tak jak filozofowie, tak i autorzy serii Armada nie udzielają definitywnych odpowiedzi. Prowokują jednak do pogłębionej refleksji nad tym istotnym problemem w dobie permanentnie toczonej wojny z terroryzmem.

Rysunki Phillipe’a Bucheta znakomicie oddają złożoność świata Armady. Prosta kreska oraz unikanie nadmiaru szczegółów, przy zachowaniu pewnego bogactwa świata przedstawionego, sprawiają, że przyglądanie się naszkicowanym w poszczególnych tomach kadrom daje sporo radości. Krótko mówiąc, wszystko jest tu na swoim miejscu.

Armada tom 2 Plansza 2 Imaginaria

Drugi tom zbiorczego wydania serii Armada przynosi kolejne cztery opowieści, które intrygują oraz bawią. Czasem podsuną jakiś etyczny dylemat do rozwikłania. Seria, którą warto czytać.


Armanda, t. 2 (Sillage, vol. 5-8: 5. , 6. Artifices, 7. Q.H.I., 8. Nature humaine), scen. Jean-David Morvan, rys. Phillipe Buchet, przeł. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.