Alan Reed, „First in a Field of One” (2012)

Alan_Reed_First_in_a_Field_of_One_coverAlan Reed jest muzykiem znakomicie znanym w świecie progresywnego rocka. Przez wiele lat pełnił on funkcję wokalisty zespołu Pallas. Zaśpiewał na debiutanckiej płycie formacji Abel Ganz (1983). Jego głos pojawił się na drugiej płycie dowodzonego przez Clive’a Nolana projektu Strangers on a Train oraz zagrał jedną z głównych ról w rock-operze „She”. W 2010 roku rozeszły się drogi jego i muzyków zespołu Pallas, co umożliwiło mu pracę nad własnym repertuarem.

Album „First in a Field of One”, który ukazał się 8 października 2012 to solowy album Alana Reeda. W 2011 roku ukazała się poprzedzająca debiut EP-ka szkockiego wokalisty „Dancing with Ghost”. To akustyczne wydawnictwo zamykał utwór Begin Again, który z kolei otwiera płytę „First in a Field of One”. Begin Again to znakomita wizytówka całego wydawnictwa, na którym artysta swobodnie porusza się między muzycznymi gatunkami, serwując słuchaczom znakomite, pełne porywających melodii utwory. Mnóstwo na tej płycie celtyckich klimatów (wspominany Begin Again czy Kingdom of the Blind), jazzujących fragmentów (zamykający album The Usual Suspects) czy delikatnych balladowych brzmień (The Bottom of the Bottle). Nie brak także klasycznych prog-rockowych klimatów, którymi wypełniony jest bodaj najciekawszy na płycie utwór Never too Late. Alan Reed prezentuje znakomitą formę wokalną, z powodzeniem odnajdując się w rożnych muzycznych klimatach.

„First in a Field of One” to także dowód dużych muzycznych umiejętności Alana Reeda, który jest odpowiedzialny za większość partii instrumentalnych (gitary, bas syntezatory, perkusja). W nagraniach wokalistę wspomogli Mike Stobbie (instrumenty klawiszowe) oraz perkusista grupy Pendragon Scott Higham. Na płycie nie zabrakło także znakomitych gości. W utworach Kingdom of the Blind oraz Darkness Has Spoken można usłyszeć gitarę Jeffa Greena, z kolei Kalle Wallner (RPWL) nagrał gitarowe partie w kompozycji Never Too Late. Wokalnie wspomogła Alana znana z grupy Magenta Christina Booth.

Pierwszy solowy album Alan Reeda to znakomite, pełne różnorodnej muzyki wydawnictwo, od którego trudno się uwolnić. Pełno na nim znakomicie uzupełniających się dźwięków: od klasycznego rocka progresywnego, przez folk, muzykę celtycką, aż do jazzu. „First in a Field of One” to płyta dojrzała, pełna artystycznej swobody, obok której nie można po prostu przejść obojętnie.

Utwory

1. Begin Again (6:27)
2. Kingdom of the Blind (5:12)
3. Never too Late (5:32)
4. The Bottom of the Bottle (3:23)
5. Darkness Has Spoken (7:05)
6. The Real Me (5:53)
7. Teardrops in the Rain (3:03)
8. The Usual Suspects (5:03)

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.