Śledztwa Enoli Holmes: Sprawa lady Alistair

Śledztwa Enoli Holmes tom 2 Sprawa lady Alistair Imaginaria

Nie jest łatwo być siostrą najsłynniejszego detektywa w historii. Sytuacja staje się trudniejsza, gdy rodzina pragnie nadmiernie wpływać na twoje życie. Enola Holmes pragnęła uniknąć losu, jaki dla kobiet przewidywało wiktoriańskie społeczeństwo. W pierwszym tomie opowieści siostra Sherlocka zdecydowała się zmienić swoje życie. Czy i jak sobie z tym poradziła przekonać się możemy czytając drugi tom serii Śledztwa Enoli Holmes.

Enola Holmes robi wszystko, aby Sherlock i Mycroft jej nie odnaleźli. Pod wymyślonym nazwiskiem prowadzi własne śledztwa. Oficjalnie jest jedynie asystentką słynnego detektywa, ale jego samego bardzo trudno jest poznać. Pewnego dnia Enola dowiaduje się, że zaginęła arystokratka lady Cecily Alistair. Młoda detektyw podejmuje się rozwiązania tej sprawy, jednak okaże się to zadaniem bardzo niebezpiecznym. Na dodatek Sherlock, który nadal szuka zaginionej siostry, będzie utrudniał jej swobodne działania.

Sprawa lady Alistair to drugi komiks z serii Śledztwa Enoli Holmes. Powstał na postawie powieści Nancy Springer Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady. Młoda bohaterka odważnie organizuje sobie życie w wiktoriańskim Londynie. Z jednej strony przyjmuje kostium społecznej roli jakie nakłada na nią społeczeństwo, z drugiej pragnie żyć po swojemu. Wzorem dla niej jest jej zaginiona matka, która uciekła, aby wyzwolić się z gorsetu społecznych oczekiwań. Młodej detektyw całkiem dobrze udaje się odnaleźć w pełnym niebezpieczeństw Londynie, a do tego pomagać osobom znajdującym się w gorszej sytuacji niż ona.

Wiktoriański Londyn był miejscem, w którym tętniło kulturalne i ideowe życie imperium. Zderzały się w nim prądy intelektualne dążące do podtrzymania kapitalistycznego status quo, jak i te nawołujące do zmiany. Dążąc do rozwiązania sprawy Enola Holmes styka się ze środowiskami ludzi walczących o, jak byśmy to dzisiaj określili, prawa pracownicze. Niestety zostają one przedstawione w dość stereotypowy sposób jako zagrożenie dla społecznie uświęconego ładu. Choć sama Enola stara się zrozumieć ideologię marksistowską czytając opus magnum Karola Marksa.

Rysunki Sereny Blasco sprawiają, że lektura tego komiksu potrafi dostarczyć estetycznej satysfakcji. Akwarelowe rysunki tworzą piękny, choć momentami także mroczny świat, w którym porusza się bohaterka Śledztw Enoli Holmes.

Drugi tom serii Śledztwa Enoli Holmes to udana kontynuacja przygód młodej detektyw. Umiarkowanie skomplikowana intryga pozwala spokojnie śledzić przygody siostry Sherlocka Holmesa. Ponadto Sprawa lady Alistair pozwala także zwrócić uwagę pewne społeczne dyskusje, które wcale nie tracą na aktualności.


Śledztwa Enoli Holmes, t. 2: Sprawa lady Alistair (Les enquêtes d’Enola Holmes 2: L’Affaire Lady Alistair), wg powieści Nancy Springer, scen. i rys. Serena Blasco, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. 2 grudnia 2020

    […] rozwiązaniu sprawy zaginięcia Lady Alister młodsza siostra Sherlocka Holmesa musi stawić czoła kolejnemu wyzwaniu. Jednak dla pochodzącej […]

  2. 7 września 2021

    […] Śledztwa Enoli Holmes ponownie spotykamy osobę, której Enola zdążyła już wcześniej pomóc (Sprawa lady Alistair). Enola przypadkowo spotyka Cecily Alistair w towarzystwie dwóch szacownych, acz niewzbudzających […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.