Różne oblicza fantastyki. Świat kupek

Świat kupek Gitarą Rysowane

Fantastyka zajmuje się rożnymi problemami współczesnego świata: od apokaliptycznych wizji zagłady po tożsamościowe dylematy człowieka w dynamicznie zmieniającym się świecie. Nieobcy jej jest też temat podróży w głąb ludzkiego organizmu, której dokonuje bohater filmu Interkosmos z 1987 roku. Przewód pokarmowy, a zwłaszcza efekty jego pracy, to zatem temat nie mający w sobie nic nadzwyczajnego, o czym można się przekonać czytając Świat kupek, książkę pojawiającą się w innej książce Terry’ego Pratchetta – Niuchu.

Świat kupek Okładka Gitarą RysowaneMłody Goeffrey musi spędzić jakiś czas z babcią mieszkająca w Ankh-Morpork, gdyż jego rodzice spodziewają się kolejnego członka rodziny. Narodziny rodzeństwa chłopak przeczeka zatem w obszernym domostwie babci odkrywając jego sekrety. Wnuka nie cieszy zbytnio perspektywa pomieszkiwania u babci, ale wizyta u niej stanie się okazją do poznania nowego świata. Kiedy na głowie młodego człowieka ląduje ptasia kupa, staje się to inspiracją do pogłębionych studiów nad odchodami stworzeń wszelakich. Jego fascynacja nie zna granic, podobnie jak tolerancja babci dla dość specyficznego hobby jej wnuka.

Temat opowieści może wydawać się lekko niesmaczny, wszak obcowanie z finalnym produktem procesów trawienia raczej nie wydaje się szczególnie fascynujące. Wszystko jednak zależy od sposobu przedstawienia tego zagadnienia, które może być interesujące dla wielu młodych czytelników (dla kogoś wydaje się wszak książki takie jak Mała książka o kupie). Świat kupek powinien zaspokoić ich oczekiwania, zwłaszcza jeśli pragną posiąść wiedzę o odchodach fantastycznych zwierząt. Nie brak też w książce stosownych ilustracji.

Hobby, któremu oddaje się mały Goeffrey, może jest mało smacznym, jednak na szczególne uznanie zasługuje babcia chłopca, która dzielnie wspiera swojego wnuka. Zaopatruje go ona choćby w specjalną kurtkę z licznymi kieszeniami na zbierane przezeń dość nieprzyjemnie pachnące eksponaty. Postawa babci jest godna szacunku, i warto ją naśladować, choć nie zaszkodzi pokierować młodych ludzi w kierunku hobby nieco bardziej estetycznego.

Świat kupek Terry’ego Pratchetta to lektura, która pomimo tematyki, może się podobać, gdyż napisana jest z typowym dla tego autora poczuciem humoru i lekkością. Wielbicieli twórczości brytyjskiego pisarza do sięgnięcia po to dziełko nie trzeba będzie zachęcać, zaś dla nieznających książek Pratchetta może być lekturą dość hermetyczną.


Terry Pratchett, Świat kupek, tłum. Piotr W. Cholewa, Prószyński i S-ka, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.